چگونه از گیاه آکالیفا هیسپیدا در خانه نگهداری کنیم؟

گیاه آکالیفا هیسپیدا که با نام دم گربه ای نیز شناخته می شود، اصالتاً متعلق به آسیای جنوب شرقی است و به همین دلیل هم نیاز به رطوبت مناسبی دارد. دم گربه ای اگر در شرایط مناسبی نگهداری شود سرعت رشد خوبی دارد و گاهی ارتفاعش تا 2 متر هم می رسد. برگ های طویل، بیضوی و به رنگ سبز تیره از ویژگی های ظاهری این گیاه است و آن گل های خوشه ای زرشکی هم به زیبایی اش می افزاید.

مهم ترین ویژگی ها و شرایط نگهداری گیاه آکالیفا هیسپیدا عبارت است از:

  • نور: این گیاه نیاز به نور خوب دارد ولی نباید در مقابل آفتاب باشد. خشکی یا گرمای بیشتر از 22 درجه سانتیگراد را نمی تواند تحمل کند.
  • خاک: مخلوطی از دو قسمت خاک برگ و پیت، یک قسمت ماسه و یک قسمت کود دامی پوسیده، بهترین خاکی است که می توان برای آن در نظر گرفت.
  • رطوبت: در نگهداری گیاهان جنس آکالیفا، رطوبت نسبی محیط اثر مثبتی روی حفظ برگ ها دارد به همین دلیل رطوبت نسبی آپارتمان محل نگهداری گیاه باید بالا باشد.
  • تعویض گلدان: سالی یکبار در بهار و پس از ریزش گل ها نیاز به تعویض گلدان و تقویت خاک دارد.

نکته: معمولاً آکالیفای سبز قابلیت نگهداری بهتری دارد و مقاومتش نسبت به شرایط نامساعد محیطی بهتر است. از آنجا که ریزش برگ در آکالیفای برگ رنگی زیاد بوده و فقط یک ساقه سخت از گیاه باقی می ماند بنابراین نوع برگ سبز آن برای نگهداری در منزل بیشتر پیشنهاد می شود.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «چگونه از گیاه آکالیفا هیسپیدا در خانه نگهداری کنیم؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله نسیبه سادات میرباقر – مهندس کشاورزی – در روزنامه جام جم، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

تبلیغات
انگلیسی را مانند آمریکایی ها صحبت کنید
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا