چگونه از گیاه آکالیفا هیسپیدا در خانه نگهداری کنیم؟

گیاه آکالیفا هیسپیدا که با نام دم گربه ای نیز شناخته می شود، اصالتاً متعلق به آسیای جنوب شرقی است و به همین دلیل هم نیاز به رطوبت مناسبی دارد. دم گربه ای اگر در شرایط مناسبی نگهداری شود سرعت رشد خوبی دارد و گاهی ارتفاعش تا 2 متر هم می رسد. برگ های طویل، بیضوی و به رنگ سبز تیره از ویژگی های ظاهری این گیاه است و آن گل های خوشه ای زرشکی هم به زیبایی اش می افزاید.

مهم ترین ویژگی ها و شرایط نگهداری گیاه آکالیفا هیسپیدا عبارت است از:

  • نور: این گیاه نیاز به نور خوب دارد ولی نباید در مقابل آفتاب باشد. خشکی یا گرمای بیشتر از 22 درجه سانتیگراد را نمی تواند تحمل کند.
  • خاک: مخلوطی از دو قسمت خاک برگ و پیت، یک قسمت ماسه و یک قسمت کود دامی پوسیده، بهترین خاکی است که می توان برای آن در نظر گرفت.
  • رطوبت: در نگهداری گیاهان جنس آکالیفا، رطوبت نسبی محیط اثر مثبتی روی حفظ برگ ها دارد به همین دلیل رطوبت نسبی آپارتمان محل نگهداری گیاه باید بالا باشد.
  • تعویض گلدان: سالی یکبار در بهار و پس از ریزش گل ها نیاز به تعویض گلدان و تقویت خاک دارد.

نکته: معمولاً آکالیفای سبز قابلیت نگهداری بهتری دارد و مقاومتش نسبت به شرایط نامساعد محیطی بهتر است. از آنجا که ریزش برگ در آکالیفای برگ رنگی زیاد بوده و فقط یک ساقه سخت از گیاه باقی می ماند بنابراین نوع برگ سبز آن برای نگهداری در منزل بیشتر پیشنهاد می شود.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «چگونه از گیاه آکالیفا هیسپیدا در خانه نگهداری کنیم؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله نسیبه سادات میرباقر – مهندس کشاورزی – در روزنامه جام جم، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا