عوامل خانگی ایجاد آلرژی

جدا از عوامل محیطی، فصلی و غذایی که خواسته یا ناخواسته باعث آلرژی می شوند، بسیاری از عوامل آلرژیک در خانه های ما نهفته اند. خانه های کثیف و نامرتب مکان مناسبی برای تجمع انواع گرد و غبار، حشرات، قارچ ها، کپک و از همه مهم تر سوسک است.

در این مقاله شما می توانید با عوامل خانگی ایجاد آلرژی آشنا شوید.

فرش ها

فرش ها و موکت ها محل های اصلی تجمع گرد و خاک در هر خانه به شمار می آیند. بهترین راه برای کنترل این عوامل جاروبرقی است آن هم هر چند روز یکبار. اما دقت کنید که فیلتر جاروبرقی شما خوب عمل کند و گرد و خاک را دوباره به محیط برنگرداند.

رختخواب و ملحفه ها

مواردی که مستقیم با پوست و سلامت شما سر و کار دارد. برای این منظور باید به شکل هفتگی ملحفه ها را با آب گرم بشویید. شما برای تشک و رختخواب می توانید از بخارشورها هم کمک بگیرید تا عوامل حساسیت زا به شکل قابل توجهی کم شوند. منظم کردن تختخواب، ملحفه ها، روکش بالش ها و پتوها در درمان خانگی آلرژی امری ضروری است. نظافت کمک می کند که تا حدود زیادی شکل گیری گرد و غبار و میکروب ها را محدود کنیم.

روکش وسائل خانگی

انواع وسائل خانگی دیگر مثل مبلمان وجود دارد که در بخش عمده آنها از پارچه به عنوان روکش استفاده شده، این مکان ها را هم در نظر بگیرید. گردگیری هفتگی خانه را در نظر داشته باشید و اجازه ندهید حیوانات خانگی روی مبلمان و وسائل پارچه ای خانه استراحت کنند. این اماکن را بوسیله جاروبرقی، تمیز و بدون پرز و کرک نگه دارید.

زباله های آشپزخانه

خرده های نان و ریزه های غذا در محیط آشپزخانه باعث تجمع سوسک ها و تشدید آلرژی خواهد شد. می توانید از پاک کننده ها برای تمیز کردن سطوحی مثل کابینت ها، سینک ظرفشویی و اجاق گاز استفاده کنید.

پنجره ها

باز گذاشتن پنجره ها در دو فصل مطبوع بهار و پاییز و لذت از نسیم خنک؛ اما توجه کنید که در بهار، گرده های گیاهان و درختان از همین راه به خانه شما وارد می شوند. سعی کنید در ساعات مشخصی یعنی از 10 صبح تا 3 بعد از ظهر پنجره ها را ببندید. فیلتر دستگاه های تهویه را تعویض کنید و بیشتر مراقب خود باشید.

نواحی مرطوب

در صدر آنها حمام قرار دارد. هم تاریک است و هم مرطوب به همین خاطر محل اصلی تجمع عوامل آلرژی زا به شمار می آید. تمیز کردن هفتگی حمام با مواد شوینده بسیار واجب است.

در کنار حمام، زیرزمین های مرطوب هم خطرساز هستند. سعی کنید رطوبت این محیط ها را بکاهید و از انبار کردن وسائل چوبی در آن خودداری کنید. رطوبت مناسب برای این محیط حتماً باید زیر 50 درصد باشد.

گیاهان خانگی

برگ گیاهان خانگی می تواند بهترین محیط برای تجمع عوامل حساسیت زا و بروز عطسه باشد. بهتر است برگ های خشک را جدا کنید و اجازه ندهید آب در کاسه زیر گلدان جمع شود. سطح رویی برگ ها را هم هر چند وقت یکبار دستمال بکشید و اسپری آب بپاشید که گرد و غبار روی آنها جمع نشود.

حیوان خانگی

پوسته و بزاق حیوانات خانگی عامل حساسیت 30 درصد از مبتلایان به این مشکل است. حیوانات خانگی منبع شماری از آلرژی ها هستند. این حیوانات پشمالو می توانند با شوره های بدنشان موجب آلرژی شوند که به عطسه مدام و حتی قرمز شدن و جوش های پوستی منجر می شود.

بهترین راه این است که حیوان خانگی نگهداری نکنید چرا که یک سوم آلرژی ها به خاطر مو و کرک این حیوانات ایجاد می شود. اگر هم ناگزیر حیوانی خانگی دارید به شکل هفتگی آنها را بیرون از خانه تمیز کنید. در خانه هایی که حیوان خانگی دارند گردگیری و شستشوی هفتگی پتوها و ملحفه ها ضروری است و این اتفاق به صورت باید برای فرش و موکت هم بیفتد.

اجازه ندهید حیوانات خانگی در اتاق خواب شما اقامت داشته باشند چرا که در معرض خطر عوامل حساسیت زای متعددی از کرک و مو تا بزاق حیوانات هستید.

انبوه کاغذها و روزنامه ها و چیزهای به دردنخور را از محیط خانه دور کنید. بعد نقاط جذب و تکثیر عوامل حساسیت زا را بروبید. کتاب های کهنه، گل های خشک شده و اسباب بازی های نرم قدیمی را دور بیندازید. بهتر است دمای منزل کمتر از 21 درجه سانتیگراد باشد، قارچ ها و سوسک ها به شدت علاقمند به فضاهای گرم و مرطوب هستند. سلامتی شما آرزوی ما است.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «عوامل خانگی ایجاد آلرژی»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا گزارش جواد حسینی نصر در مجله همشهری تندرستی، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا