آموزش پرورش قارچ در خانه

پیش از هر موضوعی نوع قارچی که می خواهید پرورش دهید مهم است. مراکز رسمی گل و گیاه و فروش بذر، معمولاً قارچ های سفید دکمه ای را دارند که در خانه خیلی راحت قابل کِشت هستند و در وعده های غذایی استفاده می شوند. محل کشت هم بسیار مهم است. همانطور که احتمالاً در طبیعت دیده اید اغلب قارچ ها در سایه هستند پس مطمئن باشید که یک جای تاریک و مرطوب مانند زیرزمین مکان مناسبی است.

هنگامی که بذر قارچ را می خرید خاک مخصوص آن را هم مطالبه کنید، درجه حرارت حداکثر 15 درجه سانتیگراد را فراهم کنید. بذرها را باید با عمق 3 تا 5 سانتیمتری در خاک بکارید و بعد روی آن را با خاک بپوشانید. مرحله اول حدود 2 هفته طول می کشد، در این مرحله قدری هوا را گرم تر کنید (حدود 20 درجه سانتیگراد مناسب است)، زمانی که میسلیوم ها (رشته های نازک سفید رنگ) را مشاهده کردید، درجه حرارت را باید پایین بیاورید و قدری کود گیاهی روی سطح کشت بریزید و یک پارچه نازک هم روی لایه خاک یا کود گیاهی قرار دهید و با آبپاش سطح آن را مرطوب نگه دارید، اینکار را باید چند بار در روز و تا حدود 10 روز انجام دهید.

بعد از گذشت 10 روز، پارچه نازک را بر دارید. اضافه کردن خاک یا کود گیاهی را تا زمانی که کلاهک قارچ ها را مشاهده کردید ادامه دهید. آرام آرام قارچ ها شروع به رشد می کنند و کلاهک آنها دیده می شود. زمانی که قارچ ها به اندازه کافی رشد کردند و بزرگ شدند آنها را برداشت کنید.

برای چیدن قارچ ها، فقط کلاهک شان را بگیرید، بچرخانید و بکشید. برداشت اول و دوم بهترین محصول را می دهد، اما قارچ ها همچنان تا 12 هفته باروری دارند. بعد از این مدت، خاک شان را به عنوان کود برای باغچه تان استفاده کنید.

شما می توانید نحوه آماده سازی کود قارچ ها و آموزش پرورش قارچ با بذر در سطح صنعتی را نیز در فیلم مشاهده نمایید.

منابع

فیلم «آموزش پرورش قارچ در خانه» توسط واحد چند رسانه ای پورتال یو سی (شما می توانید) برای نمایش آماده شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا