علم زمین شناسی چیست؟

زمین شناسی (Geology) علم مطالعه زمین، تاریخ آن به عنوان یک سیاره، ترکیب و ساختار آن و تغییراتی است که پشت سر می گذارد؛ بویژه تغییراتی که در سنگ های سازنده آن منعکس می شود.

امروزه، همانند بسیاری از علوم دیگر، زمین شناسی معمولاً به شاخه های مختلف تقسیم می شود و با سایر زمینه ها از قبیل جغرافیا، ارتباط و تداخل می یابد.

زمین شناسان در شاخه های زیر مطالعه و تحقیق می کنند: دیرین شناسی (مطالعه فسیل ها و شکل های حیات در زمان های بسیار دور)، زمین شیمی و زمین فیزیک (مطالعه فیزیک و شیمی زمین)، سنگ شناسی (مطالعه ترکیب و ساختار سنگ ها)، کانی شناسی (مطالعه کانی های سازنده سنگ ها، چینه شناسی (مطالعه لایه های چینه ها که سنگ های رسوبی در آنها رسوب می کنند و تاریخ زمین شناختی زمین را منعکس می سازند.

در قرن نوزدهم، افراد بسیاری چون لیل، مرچسن، اسمیت، سجویک، گایکی و باکلند، پیشگامان این علم بودند. بعضی از آنها آماتور محسوب می شدند، اما با مطالعات دقیق و موشکافانه خود روی مقاطع تپه ها و معادن، سهم مهمی در تکامل علم زمین شناسی پیدا کردند.

عناصر رادیواکتیو که درون سنگ ها پراکنده هستند، این امکان را به وجود آورده اند که سن سنگ ها اندازه گیری شود. با استفاده از این مورد و روش تخمین سن نسبی سنگ ها با استفاده از تاریخ احتمالی تشکیل آنها، یک مقیاس زمین شناسی عمومی بدست آمده است. ادوار مختلف زمین شناسی را در مقاله شناخت زمین و ادوار آن مطالعه نمایید.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «علم زمین شناسی چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب Kingfisher Science Encyclopedia، تالیف Catherine Headlam ترجمه محمود سالک از نشر Kingfisher Books، منتشر شده در ۱۹۹۱ با شابک ۹۷۸۰۸۶۲۷۲۸۵۳۳ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا