آموزش بازی مافیا

بازی مافیا یک بازی گروهی است که نیاز به فضای خاصی ندارد و در همه جا قابل انجام است. حداقل نیاز به 7 شرکت کننده به عنوان یک نفر روایتگر، دو نفر شهروند، دو نفر مافیا، یک پزشک یا خدا و یک کارآگاه دارد.

هدف بازی مافیا از بین بردن شهروندها توسط مافیا یا برعکس است. این بازی یک روایتگر دارد که از نقش همه باخبر است و بازی را مدیریت می کند.

در شروع بازی نقش ها توسط روایتگر و با پخش کردن کارت تعیین می شود. هیچکس نباید از نقش دیگری باخبر باشد و نقش خودش را هم فاش کند. بازی دائماً بین روز و شب (باز و بسته بودن چشم ها) در رفت و آمد است. هنگام شب تمام افراد باید چشم هایشان را ببندند به جز روایتگر که به نوبت نقش ها را صدا می زند و افرادی که آن نقش را دارند چشم هایشان را باز می کنند.

در واقع روایتگر به ترتیب نقش های مافیا، دکتر و کارآگاه را صدا می زند و از آنها یک سوال می پرسد. مثلاً مافیاها با باز کردن چشم، هم همدیگر را خواهند شناخت و هم در پاسخ به سوال روایتگر که چه کسی را خواهی کشت در سکوت به یک نفر اشاره می کنند و او را می کشند. بعد از آن مافیا چشم‌هایش را خواهد بست و دکتر بیدار می‌شود تا به این سوال روایتگر جواب بدهد که چه کسی را نجات خواهی داد؟ او هم در سکوت یک نفر را انتخاب خواهد کرد. اگر آن فرد توسط مافیا کشته شده باشد نجات پیدا می کند. سپس کارآگاه سعی در شناختن مافیا خواهد داشت.

بعد روز خواهد شد و همه بیدار می شوند. روایتگر با مدیریت بازی سعی می کند با دادن فرصت حرف زدن به بازیکنان آنها را در شناخت مافیا کمک کند. روند کلی بازی به همین شکل است.

هر نقش چه وظایفی دارد؟

بازیکنانی که مافیا می شوند باید سعی کنند با دروغ گفتن و گمراه کردن بقیه انگشت اتهام را از خودشان دور نگه دارند و در شب بازیکنان مهمی که می خواهند روند بازی را تغییر بدهند، بکشند. مافیاها باید روحیه کار تیمی داشته باشند و بتوانند در سکوت شب با هم بهترین تصمیم ها را بگیرند.

وظیفه شهروندها هم پی بردن به نقش مافیا و افشا کردن آن است. دکتر هم جزو شهروندان محسوب می‌شود. هر شب می‌تواند یکی از افرادی که فکر می‌کند مافیا او را کشته نجات دهد و به جریان بازی برگرداند. نکته مهم اینکه دکتر خودش را نمی تواند نجات دهد. کارآگاه هم جزو شهروندان است. هر شب می‌تواند به یک نفر اشاره کرده و بپرسد که آیا این شخص جزو گروه مافیا هست یا نه. به مرور که به نقش ها پی برد می تواند کنترل بازی را در دست بگیرد و با حرف هایش شهروندان را قانع کند.

نحوه اجرای بازی مافیا

برای درک بهتر بیایید دو روز بازی را مرور کنیم. بازی در شب اول شروع می شود. روایتگر فقط مافیا را بیدار می کند تا همدیگر را بشناسند و بعد روز می شود. در این مرحله هر کس برای پی بردن به نقش بقیه، باید دیگران را متهم کند. بازیکنان باید حواس‌شان به رفتار هم باشد و ببینند آیا کسی خجالتی‌تر است یا مثلاً زیادتر حرف می‌زند یا حرف‌هایش ضد و نقیض است. وقتی یک دور همه بازیکنان حرف زدند نوبت به متهم کردن و کاندید کردن یک یا چند نفر از حاضرین به عنوان مظنونین مافیا می‌رسد.

روایتگر برای کشتن افراد رای گیری می کند. هر کس باید به شخصی که فکر می کند جزو گروه مافیا است، رای بدهد. اگر مظنون‌ها بیش از یک نفر باشند کسی انتخاب می‌شود که بیشترین رای را از میان جمع بیاورد و از دور بازی خارج می‌شود. افراد بعد از کشته شدن نباید حرف زده یا نقش خود را مشخص کنند.

بعد شب می شود. روایتگر مافیا را بیدار می کند تا یکی را بکشند. بعد دکتر برای نجاب بیدار می شود و در نهایت هم کارآگاه.

در روز دوم یکی کشته شده است (مگر آنکه دکتر او را نجات داده باشد) و دوباره مثل روز قبل بازیکنان باید تلاش کنند تا مافیا را شناسایی کنند. بازی همینطور ادامه پیدا می کند تا زمانی که شهروندها موفق شوند تمام افراد گروه مافیا را از بین ببرند یا گروه مافیا بتواند با از بین بردن تک تک شهروندها برنده بازی شود.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا