روباه پرنده چیست؟

روباه پرنده بر خلاف نامی که دارد روباه نیست بلکه یک نوع خفاش بزرگ میوه خوار است. حدود 175 نوع روباه پرنده وجود دارد. آنها بر خلاف اکثر خفاش ها چشمانی درشت و پوزه ای بلند دارند. سرِ این خفاش ها شباهت زیادی به روباه دارد؛ به همین جهت به این نام خوانده می شوند.

آنها پس از تاریک شدن هوا برای یافتن میوه به پرواز در می آیند. روباه های پرنده را می توان در آسیا، آفریقا، استرالیا و جزایر اقیانوس آرام یافت.

اکثر خفاش ها جثه ای کوچک دارند و شبیه موش هستند. اغلب آنها حشره خوار می باشند. فاصله بین دو بال این جانوران بندرت به بیش از 30 سانتیمتر می رسد. روباه های پرنده بزرگترین نوع خفاش هستند. فاصله بین دو بال در برخی از آنها به 1.5 متر می رسد. آنها دندان هایی بلند و تیز دارند. وزن روباه های پرنده حدود 1.5 کیلوگرم است.

سایر انواع خفاش ها برای یافتن مسیرشان از انعکاس امواج صوتی استفاده می کنند؛ ولی روباه های پرنده دید خوبی دارند و برای پیدا کردن اشیاء از چشم های خود استفاده می کنند. علاقه زیاد روباه پرنده به میوه باعث شده که این جانوران آفتی برای باغ های میوه محسوب شوند.

خفاش ها تنها پستاندارانی هستند که به معنای واقعی می توانند پرواز کنند. استخوان های انگشتان دست آنها بسیار طویل است. بین 4 عدد از این انگشتان پرده ای از جنس پوست گسترده شده و دست ها را به بال تبدیل کرده است. این پرده به کنار بدن و پاها نیز متصل است.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «روباه پرنده چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا