خشکی و چسبندگی چشم ها در طول فصل زمستان

درست مثل خشکی پوست، بسیاری از افراد در طی ماه های سرد زمستان خشکی چشم را تجربه می کنند. در اثر قرار گرفتن در معرض بادهای سرد هوای آزاد و گرمای خشک داخل منزل، رطوبت چشم ها به سرعت تبخیر می گردد و خشکی چشم به وجود می آید.

در چنین شرایطی غدد اشکی نمی توانند به راحتی مایع مورد نیاز داخل چشم را فراهم کنند. چشم ها در اثر سرمای زمستان چنان خشک می شوند که در بیشتر مواقع پیغامی به غدد اشکی می فرستند که موجب جاری شدن اشک می شود. شاید جاری شدن اشک ها موثر به نظر برسد اما هیچ تاثیری ندارد. در واقع این اشک ها (مثل اشکی که در هنگام پوست کندن پیاز از چشمان تان جاری می شود) صرفاً قطرات آبی هستند که برای تامین آب مورد نیاز چشم کافی نمی باشند. این اشک ها دارای قوام کافی نیستند و فاقد مواد لازم برای روان کردن سطح چشم می باشند.

با این شرایط، چگونه می توان از ریزش این اشک های آزار دهنده و علائم دردناک خشکی چشم که در طی ماه های سرد زمستان قابل مشاهده هستند پیشگیری نمود؟ شما می توانید در ادامه با بهترین راه ها برای کاهش این درد آزار دهنده آشنا شوید.

رطوبت ساز

وسائل گرمایشی، رطوبت هوا را جذب نموده و در نتیجه موجب خشکی چشم ها می شوند. پس بهتر است از مزایای دستگاه های رطوبت ساز بهره مند شوید. حداقل یک دستگاه رطوبت ساز برای اتاق خواب خود تهیه کنید. هوای مرطوب از تبخیر بیشتر مایع چشم شما جلوگیری می کند و علائمی مانند سوزش و خارش را پیش از آنکه حتی شروع شوند بر طرف خواهد کرد.

استراحت

هر شب به اندازه کافی استراحت کنید. بعد از کار زیادی که از چشم هایتان می کشید، استراحت کافی را از آنها دریغ نکنید. اما اگر صبح با چشم های خشک و چسبنده از خواب بیدار شُدید، ممکن است دچار بلفاریت شده باشید. بلفاریت رابطه نزدیکی با خشکی چشم ها دارد و اغلب در طی ماه های سرد زمستان بروز می کند. پلک های خود را هر روز تمیز کنید و دو بار در روز روی آنها کمپرس گرم بگذارید.

سشوار

بسیاری از ما در طی ماه های سرد از سشوار استفاده می کنیم و اغلب دقت نمی کنیم که این وسیله ممکن است موجب تشدید خشکی چشم ها گردد. اگر هر روز از سشوار استفاده می کنید، طی آن چشم های خود را ببندید یا در حین سشوار کشیدن، اشک مصنوعی در چشم های خود بریزید. همچنین مراقب اسپری ها یا نرم کننده های مو باشید، زیرا اغلب حاوی مواد شیمیایی هستند که به راحتی می توانند علائم را تشدید کنند.

نوشیدن آب

در زمستان هر روز چند لیوان آب بنوشید، یا اگر در سرما به نوشیدنی های گرم تمایل بیشتری دارید، چای سبز (با داشتن خاصیت آنتی اکسیدانی) گزینه مناسب تری برای درمان خشکی چشم ها است. به خاطر داشته باشید که تامین آب مورد نیاز بدن برای دفع کلی خشکی چشم ها ضروری است.

سربند

یک سربند راحت بپوشید تا پلک های خود را گرم تر نگه دارید. گرم نگه داشتن پلک ها موجب سهولت جریان غدد میبومین می شود. کوچک ترین کارها در بهبود شما موثر است.

پلک زدن

سعی کنید بیشتر پلک بزنید. زمانی که روی چیزی متمرکز شده اید، مثلاً به صفحه گوشی خود نگاه می کنید، به اندازه کافی پلک نمی زنید. به این نکته دقت کنید و زمانی که داخل اتوبوس ایستاده اید یا در حالی که پشت میز خود چایی می نوشید، بیشتر پلک بزنید.

امگا 3

مکمل امگا 3 مصرف کنید. چشم های خشک به اسیدهای چرب امگا 3 نیاز دارند و بدن انسان قادر به ساخت این مواد نیست.

عینک ضد آفتاب

حتی در روزهای ابری، عینک ضد آفتاب بزنید. این وسیله مانند سپری از چشم های شما در مقابل بادهای تند، ریزش اشک های غیر ارادی و آسیب های ناشی از بازتاب نور خورشید بر سطح برف ها محافظت می کند. همچنین به خاطر داشته باشید در صورتی که ورزش اسکی انجام می دهید، حتماً باید عینک محافظ استفاده کنید. یک عینک محافظ خوب، تمام تشعشعات و اشعه یو وی (UV) را مسدود می کند. این عینک ها همچنین به رطوبت قرنیه کمک کرده و از تبخیر شدن رطوبت چشم در محیط های برفی جلوگیری می کنند.

حتی اگر سرمایی نباشید یا در محدوده ای که زندگی می کنید افت دمای کمی مشاهده می کنید، همچنان به سلامت چشم خود توجه داشته باشید. نکاتی را که ذکر شد جدی بگیرید و در صورت وجود مشکل به پزشک مراجعه کنید. سلامتی شما آرزوی ما است.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «خشکی و چسبندگی چشم ها در طول فصل زمستان»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقالات مجله سلام سلامت، به عنوان منابع اصلی مورد استفاده قرار گرفته اند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا