تحلیل شخصیت کریستیانو رونالدو

چرا کریستیانو رونالدو آنقدر مقتدر و توانا است و می تواند از یکی از فقیرترین محله های کشور پرتغال به بالاترین درجات شهرت و ثروت برسد و چگونه رونالدو، رونالدو می شود؟ این سوالی است که روانشناسان بسیاری در پی رسیدن به پاسخ آن هستند و هر کدام نظریات مختلفی را در این زمینه مطرح کرده اند.

در این مقاله شما می توانید تحلیل شخصیت کریستیانو رونالدو را از منظر روانشناسی مطالعه نمایید.

اراده، تلاش مستمر و برنامه ریزی های دقیق از ویژگی های بارز این ستاره فوتبال است. رونالدو از کودکی علاقه و استعداد خود را شناسایی کرده و با متمرکز کردن تمام ذهن و افکار خود در فوتبال، آرام آرام درخشید و توانایی های خود را به صورت موثر و در جهت رسیدن به هدفش بکار گرفت؛ او می گوید: «من از شکست متنفرم و همین امید و تجسم پیروزی، انگیزه بزرگ درخشیدن من است.»

انگیزش یکی از متغیرهای مهم در ورزش پُر حرارت فوتبال تلقی می شود و پژوهش های متعددی به بررسی ارتباط فضای انگیزشی و متغیرهای مربوط به انگیزش بازیکن ها در فوتبال پرداخته اند؛ از جمله می توان به شرکت در تمرینات هدفمند و استمرار و تلاش در تیم اشاره کرد که گویای نقش اساسی انگیزش در ورزش حرفه ای است.

با اعتماد به نفس و خود ساخته

اعتماد به نفس یعنی اعتقاد به توانایی خود. زمانی که ورزشکاری اعتماد به نفس مناسبی داشته باشد، می تواند حتی وقتی که کارها به صورت دلخواهش پیش نمی رود، روحیه و اشتیاق خود را حفظ کرده و کماکان به تلاش برای پیروزی ادامه دهد. مهارت های تکنیکی و توانایی های رونالدو هم او را متمایز کرده است؛ توانایی هایی مثل شوت سنگین با هر دو پا، آن هم در حال حرکت و چرخش های بی نظیر، قدرت بالای سر زنی او در هنگام پریدن و ضربات ایستگاهی منحصر به فرد از خصوصیات رونالدو است.

رونالدو گاهی خیلی خودخواه می شود و چون توانایی های خود را بالاتر از هر کسی می بیند، کمتر بازیکن هم دسته اش را در موقعیت گل زنی قرار می دهد. رونالدو علاوه بر تمرین، به شدت به جسم و بدن خود رسیدگی می کند. استایل بدنی خاص و بسیار عضلانی او یکی دیگر از ویژگی های بارز این بازیکن پرتغالی است و او با حساسیت بالا و کنترل میزان چربی های بدنش که مولفه مهمی در بدنسازی است، بدنش را همیشه آماده نگه می دارد.

پروفسور بگزیو یکی از بهترین مربیان بدنساز فوتبال، در یک مرور کلی بر نیازهای اساسی در حرفه فوتبال، چهار ضرورت اصلی را برای فوتبال معرفی می کند و می گوید: «بازیکنان فوتبال باید در کنار ضرورت هایی مانند فهم تاکتیکی، مهارت تکنیکی و توان ذهنی، از مهارت های اجتماعی در ارتباطات تیمی و قابلیت جسمانی مناسب هم که گویای شان اساسی جسم در هر رشته ورزشی است، برخوردار باشند.»

نکات منفی کریستیانو رونالدو

نکته ای منفی که در میان خصوصیات اخلاقی این ستاره وجود دارد، عصبانیت و گاهی کنترل نداشتن بر هیجاناتش است. او در اغلب بازی ها، مشکل عصبی پیدا می کند و نمی تواند اعصابش را کنترل کرده و زود از کوره در می رود. او یکبار به خاطر رفتار خشونت بار و انگشت تکان دادن به نشانه تهدید به سوی تماشاچیان از بازی اخراج و از یک مسابقه نیز محروم شد.

رونالدو حس رقابت جویی و مبارزه طلبی دارد و همه را به مبارزه می طلبد. همچنین رونالدو به تک روی معروف است و استرس و اضطرابی در سطح بالا دارد. البته وجود میزانی از استرس در تمام ورزشکاران طبیعی است، مخصوصاً در موقعیت های حساس، اما رونالدو نباید فراموش کند که بالا بودن استرس باعث ترشح زیاد هورمون کورتیزول شده و تاثیراتی منفی روی جسم دارد.

ماریا جسیس آلوا ریئیس (روانشناس) می گوید: «یکی از ویژگی هایی که من در این بازیکن شگفت انگیز دیده ام، سطح بالایی از اضطراب شخصی است و هر بار که او ناامید شده، این را به وضوح نشان می دهد.» از نظر ماریا جسیس، تیپ شخصیت رونالدو، تیپ A است.

راهنمایی: تئوری تیپ های شخصیت در دهه 1950 مطرح شده است. انگاره یا تئوری تیپ های شخصیتی یا تئوری جاکوب گلداسمیت، یک تئوری است که دو گونه عمومی شخصیت یعنی شخصیت پُر انرژی گونه A و شخصیت ساده گیر گونه B را دسته بندی می کند. شخصیت های نوع A، افرادی پُر مشغله، عجول، بسیار وظیفه شناس، کاملاً رقابتی، مصر در کار و عصبانی هستند. این افراد طبیعتی شدیداً مستقل دارند و جاه طلبی آنان برای گذاشتن نشانه ای از خود در دنیا، آنها را منحصر به فرد می کند. آنها اهمیت تنظیم هدف، مثبت اندیشی و انگیزه را می دانند.

دکتر پاتریسیا رامیرز (روانشناس) می گوید: «هوش هیجانی یکی از مولفه های موفقیت در بازیکنان ستاره مثل رونالدو است، که عدم کنترل آن می تواند نشانه ای از هوش هیجانی ضعیف یا تیپ شخصیتی خاص او باشد.» گریه کردن رونالدو حتی در دوران کودکی هم پس از شکست ها دیده شده که نشان دهنده عدم کنترل هیجان در او است. منظور از کنترل هیجانات ورزشکار این است که بدانیم ورزشکار، چه موقع و چرا، دچار هیجانات می شود تا بتوانیم این هیجانات را در مسیر درست هدایت کنیم. بسیاری از ورزشکاران به دلیل پیچیدگی حالت های هیجانی، نمی دانند که در کدام صفات قوی هستند و چه نقاط ضعفی دارند. توانایی درک، استنباط و بکارگیری مهارت های هیجانی در افراد متفاوت است و این مجموعه از سطح هوشیاری، هوش هیجانی فرد را تشکیل داده و ورزش را کاملاً تحت تاثیر قرار می دهد.

دو هیجان مضر که سبب کاهش عملکرد ورزشکار می شوند، عبارتند از خشم و اضطراب که اضطراب خود را به دو صورت فیزیکی و روحی بروز می دهد. کاهش اضطراب یکی از جنبه های سودمند هوش هیجانی است که کمک می کند تا فرد با مهارت لازم، استرس خود را مدیریت کند.

هوش هیجانی رونالدو در موقعیت هایی که با بکارگیری تکنیک مناسب در شرایط سخت و در مقابل رقیب حرفه ای قرار می گیرد، مشخص می شود. یکی از ارکان بالا بودن این هوش، کنترل شرایط و نشان دادن بهترین رفتار و تکنیک کاربردی در موقعیت های حساس بوده و دیگر کاربرد این هوش در شناسایی موقعیت توسط فرد و تشخیص درست فکر و تحلیل حرکات رقیب است که موجب پی بردن به نقشه او می شود.

حساسیت های رونالدو

رونالدو بسیار حساس، دقیق و هدفمند در فوتبال عمل کرده است؛ از جسم و وزن تا تمرین مهارت و تکنیک. حساسیت او تا جایی است که نیک لیتل هالس (روانشناس) با رونالدو همکاری می کند تا به او بیاموزد برای راحت تر خوابیدن باید چه کارهایی انجام بدهد و چه تکنیکی را بکار گیرد.

در دنیای ورزش، عدم توجه به استراحت می تواند اثرات منفی روی بازیکنان داشته باشد و این نکته نشان دهنده جدیت رونالدو در فوتبال بوده و همین پشتکار، اشتیاق، حساسیت و تمرکز از او یک اسطوره و ستاره ساخته است.

او در زمینه تجارت نیز موفق بوده و هوش اقتصادی بالایی دارد و توانسته ثروت خود را افزایش دهد. او درآمد خود را محصور در فوتبال نکرده و این ستاره پرتغالی، هتلی را در شهر فونچال پرتغال افتتاح کرده و قرار است دومین هتل او هم در شهر لیسبون افتتاح شود. سایر دارایی های او هم عبارتند از قصر و جت شخصی و شرکت نایت و چندین شرکت پوشاک و فرودگاه شخصی و….

کارهای خیریه

کریستیانو رونالدو هیچ وقت در کمک به مردم بی بضاعت کم نمی گذارد و همیشه بخشی از درآمدش را به این کار اختصاص می دهد.

کریستیانو رونالدو، یک زندگی شخصی متفاوت دارد و تلاش می کند تا سالم زندگی کند و در چهارچوب عقایدی که دارد، قدم بر دارد.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «تحلیل شخصیت کریستیانو رونالدو»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله ثریا سادات حسینی در مجله موفقیت، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

‫2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا