همکلاسی سلام 12 خرداد ماه 1396

همکلاسی و همراه خوب یو سی؛ سلام

سفر به کره ماه، سیاره مریخ و بطورکلی فضانورد شدن یکی از آرزوهایی است که کوچک و بزرگ، زن و مرد و… نمی شناسد و همه ما آن را دوست داریم. اما آیا می دانید جدای از اطلاعات، دانش و شناخت علمی، بهای این آرزو از لحاظ آمادگی جسمانی، روحیه و خلاقیت چقدر است و چه مراحلی را باید طی نمایید؟

آژانس فضایی کانادا (Canadian Space Agency) در تابستان گذشته اعلام کرد که به دو فضانورد احتیاج دارد. بیش از 3000 نفر برای این دو پُست ثبت نام کردند و پس از آن مراحل سنجش شروع شد. این افراد ابتدا باید یکسری ویژگی های اولیه مانند تابعیت کانادا، مدرک تحصیلی در رشته های علوم پایه یا مهندسی، لاغر بودن، روی فرم بودن و بینایی کامل بدون عینک می داشتند. در نهایت از آن 3000 نفر، 17 نفر انتخاب شدند و مسابقه آنها که مانند مسابقات استعدادیابی تلویزیونی است، شروع شد.

داوطلبان باید در این مسابقه از یک وسیله نقلیه غرق شده، فرار می کردند، از یک کشتی به درون آب می پریدند و در حالی که سرشان پایین و پایشان بالا است، خود را نجات می دادند. آنها در طول این کارها باید با هم رفتاری دوستانه و همراه با همکاری می داشتند.

می توان گفت این افراد اتفاقاتی را تجربه کرده اند که اکثر افراد امیدوار هستند برایشان رخ ندهد! آنها با لباس سنگین و چکمه های بزرگ، آتش سوزی در فضاهای بسته را خاموش کرده اند، در اتاق های شبیه زیردریایی، سوراخ ها و درزهای ایجاد شده در بدنه را تعمیر کرده اند و…

سارا اسپانجلو (Sara Spangelo)، مهندس سیستم در Google X که در میان نامزدها بود، درباره آزمونی که در یک روز معمولی پشت سر می گذارد، می گوید: «شما را 5 صبح بیدار می کنند و تا نیمه شب از شما کار می کشند. ما باید کارهای فیزیکی و همکاری تیمی انجام دهیم. در میان فعالیت های ما، شنا، دو و هر چیزی که تصورش را می توانید بکنید، وجود دارد.»

جس زورباک (Jesse Zroback)، پزشک خانوادگی در مناطق روستایی اونتاریو هم که در میان نامزدهای نهایی حضور دارد، می گوید: «فشار مرتباً بیشتر می شود. به شما یک لباس کار می دهند و از شما کارهای متعددی می خواهند، مانند پریدن در یک استخر مواج که در آن طوفان در اقیانوس شبیه سازی می شود. سپس ممکن است از شما بخواهند آزمون هماهنگی دست و چشم را انجام دهید. بعد ممکن است از شما بخواهند که مسئله ای را روی کاغذ بنویسید و حل کنید.»

مسئولان آژانس فضایی کانادا می گویند که می خواهند ببینند که نامزدها تحت فشار چطور عمل می کنند، و وقتی که کاسه صبرشان لبریز شده چه کار می کنند.

  • آیا آنها خونسردی شان را حفظ می کنند؟
  • آتش خشم شان را فرو می نشانند؟
  • راه حل های خلاقانه برای مسائل مهندسی پیدا می کنند؟
  • و همچنان با دیگر افراد همکاری خوبی دارند یا نه؟

این افراد حتی بیرون از محل های آزمون هم احتمالاً تحت نظر هستند. باب تریسک (Bob Thirsk)، فضانورد بازنشسته روند استخدام فضانوردان در دهه 1980 را به خاطر می آورد: «ما را حتی به مراسم هایی دعوت می کردند که تصور می کردیم آنجا رفته ایم تا با افراد دیگر ملاقات کنیم، اما در واقع ما را زیر نظر داشتند تا اطمینان حاصل کنند که ما توانایی اجتماعی لازم برای اینکه نماینده کانادا باشیم را داریم.»

این آژانس تا اواسط تابستان دو نفر مد نظرش را انتخاب خواهد کرد و این دو، در هیوستن زیر نظر کارکنان ناسا آموزش خواهند دید. شما می توانید بخش هایی از این آزمون ها را در فیلم خبری کوتاه زیر مشاهده نمایید.نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا