اثر موئینگی چیست؟

اثر موئینگی روند یا جریانی است که باعث می شود مایع از درون خاک و از طریق ریشه و ساقه های گیاهان بالا آید و به شاخه ها و برگ ها برسد. نفوذ و عبور آب از دستمال کاغذی نیز ناشی از همین جریان است. اگر یک سر لوله ای باریک را درون آب بگذارید، آب در لوله بالا می آید. دلیل این پدیده، کشش یا جاذبه بین مولکول های سطح مایع و مولکول های لوله شیشه ای است. این پدیده را کشش سطحی نیز می نامند. مایع آنقدر درون لوله بالا می رود که وزن مایع با کشش سطحی به تعادل برسد.

اگر کشش و جاذبه بین مولکول های مایع، بیش از کششی باشد که از جانب مولکول های دیواره لوله بر آنها وارد می آید، کشش سطحی باعث پایین رفتن و گود شدن مایع می شود. جیوه چنین رفتاری دارد و درون یک لوله شیشه ای نازک، سطح آن حالت گود افتاده پیدا می کند.

جالب است بدانید که اثر موئینگی بر گرانش یا کشش جاذبه غلبه می کند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «اثر موئینگی چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب Kingfisher Science Encyclopedia، تالیف Catherine Headlam ترجمه محمود سالک از نشر Kingfisher Books، منتشر شده در ۱۹۹۱ با شابک ۹۷۸۰۸۶۲۷۲۸۵۳۳ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا