آیا گذاشتن لپ تاپ روی پا، منجر به ناباروری در مردان می‌شود؟

استفاده از لپ تاپ به شیوه معمول یعنی قرار دادن روی پا، باعث شدت گرفتن نگرانی‌هایی در مورد تاثیرات آن بر ناباروری مردان بواسطه افزایش دما در کشاله ران‌ها شده است. به گفته متخصصان حتی امروزه که بسیاری از افراد لپ تاپ‌هایی با فناوری خنک کننده مدرن استفاده می‌کنند، باز هم مردانی که قصد بچه‌دار شدن دارند، باید در شیوه استفاده از لپ تاپ احتیاط کنند.

در این مقاله شما می‌توانید با نتایج آخرین مطالعات متخصصان در ارتباط با ناباروری بواسطه لپ تاپ آشنا شوید.

دکتر جسی میلز، رئیس کلینیک مردان دانشگاه UCLA می‌گوید: «قرار گرفتن بیضه مردان در بیرون از بدن، دلیل مشخصی دارد. دمای بیضه‌ها باید حدود 2 درجه کمتر از دمای بدن باشد و هر چیزی که بر دمای آنها تاثیر بگذارد باعث ناباروری می‌شود.»

پژوهش‌هایی که به بررسی رابطه میان ناباروری و سونا، وان داغ و دیگر منابع افزایش دمای بیضه‌ها می‌پردازند، به دهه‌ها پیش باز می‌گردند. امروزه مشخص شده است که رابطه‌ای مشخص و معکوس میان افزایش دما بر کیفیت و تعداد اسپرم‌های مردان وجود دارد. دکتر یفیم شینکین، استاد اورولوژی دانشگاه بروک که در سال 2005 مطالعه‌ای در مورد لپ تاپ‌ها و گرمایی که تولید می‌کنند انجام داده، می‌گوید: «گرما، عاملی شناخته شده و منفی در توانایی باروری در مردان است. در نتیجه ما بررسی کردیم آیا افزایش دمای بیضه‌ها واقعاً با استفاده از لپ تاپ رخ می‌دهد یا خیر. در نهایت متوجه شدیم که با استفاده از لپ تاپ، دمای بیضه‌ها به طرز معناداری افزایش یافت. بعد از یک ساعت استفاده از لپ تاپ روی پا، دمای بیضه‌ها تا حدود 5 درجه فارنهایت یعنی بیش از 2 درجه سانتیگراد افزایش یافت.»

طرز نشستن مردان در حین استفاده از لپ تاپ نیز می‌تواند به این مشکل دامن بزند. در تحقیقی که در ادامه مطالعه پیشین صورت گرفت، شینکین و همکارانش دریافتند که نشستن در حالتی که زانوها به هم چسبیده‌اند، می‌تواند حتی بدون استفاده از لپ تاپ نیز باعث افزایش دمای بیضه‌ها شود. بنابراین دو عامل در این میان وجود دارد: گرمایی که توسط لپ تاپ تولید می‌شود و افزایش دمایی که از کنار هم قرار گرفتن پاها ایجاد می‌شود. این مسئله خبر بدی برای مردانی است که فکر می‌کردند با قرار دادن یک بالشت یا پد لپ تاپ می‌توانند از افزایش دما جلوگیری کنند.

یکی دو ساعت استفاده از لپ تاپ در حالتی که روی پا قرار دارد، می‌تواند بر سلامتی و کیفیت اسپرم‌ها تاثیر بگذارد. به گفته شینکین اگر هر روز از لپ تاپ به حالت نشسته استفاده کنیم، تقریباً در همه مدت دمای بیضه‌ها بالا می‌ماند و زمانی برای برگشتن به حالت عادی باقی نمی‌ماند. اما افزایش دمای بیضه‌ها تنها نگرانی در زمینه استفاده از لپ تاپ و تاثیر آن بر باروری نیست. با اینکه شواهد قطعی نیستند، اما بعضی محققان از ارتباط میان امواج الکترومغناطیسی ایجاد شده توسط دستگاه‌های الکترونیکی مانند لپ تاپ و موبایل‌های هوشمند بر توانایی تولید مثل در مردان و زنان صحبت کرده‌اند.

آرشک آگروال، استاد اورولوژی و رئیس مرکز باروری کلیولند، سلول‌های تولیدمثل را در شرایط آزمایشگاهی در معرض اشعه‌های الکترومغناطیس قرار داده و متوجه شده است که این مسئله باعث کاهش معناداری در حرکت و کیفیت اسپرم‌ها شده است. البته خود او اشاره می‌کند که شواهد او برای این مسئله کافی نیست و باید پژوهش‌های بسیاری صورت گیرد. اما به هر حال احتمال تاثیرگذاری این امواج وجود دارد.

این امواج در باروری زنان نیز تاثیر مشابهی دارند. یک پژوهش بحث برانگیز و البته نقد شده در سال 2007 نشان داده است که دستگاه‌های الکترونیکی می‌توانند بر چرخه باروری زنان نیز تاثیر بگذارند. این مسئله البته در مورد موش‌ها صادق بود، ولی نمونه‌های انسانی آن این تاثیر منفی را ثابت نکرد.

عامل سومی نیز وجود دارد که در ارتباط با استفاده از لپ تاپ، می‌تواند روی باروری تاثیر بگذارد. دکتر میلز می‌گوید: «همانطور که ما هر روز به پیشرفت‌های فناورانه جدیدتری می‌رسیم، تحرک‌مان هم کمتر می‌شود. ورزش و فعالیت می‌تواند باعث افزایش تعداد اسپرم‌ها شود. بنابراین من فکر می‌کنم طبیعتاً نشستن طولانی مدت برای توانایی باروری مضر است چه برای کار با لپ تاپ باشد چه روبروی تلویزیون.» پژوهش‌ها همچنین از تاثیر مثبت فعالیت فیزیکی بر توانایی باروری در زنان صحبت می‌کنند.

بنابراین اگر می‌خواهید نسل‌تان منقرض نشود، لپ تاپ را خاموش کنید، از روی مبل بلند شوید و حرکت کنید. یا حداقل، لپ تاپ را به جای پاهایتان، روی میز قرار دهید. سلامتی شما آرزوی ما است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا