قوانین چیدمان و پذیرایی به سبک بوفه

در اکثر پذیرایی ها که تعداد مهمانان زیاد است پذیرایی از طریق چیدمان بوفه انجام می گیرد. امروزه به علت سهولت در اجرا و صرف زمان کمتر و قابل استفاده بودن آن در انواع پذیرایی ها (جشن ها، گردهمایی ها و…) و راحتی مهمانان هنگام سرو غذا، این نوع پذیرایی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. از سویی پذیرایی بوفه سبب صرفه جویی در هزینه های سنگین شده و از طرفی نمونه بارز ارائه بهترین خوراک ها و سرویس است.

از مزایای دیگر این سرویس، دید و نظارت مفید بر ارائه انواع غذا بوده که به سهولت ظروف غذای آماده جایگزین ظروف سرو شده می گردند.

در این نوع سرویس یا چیدمان بوفه همچون دیگر انواع پذیرایی، اصولی را باید مد نظر قرار داد که یکی از مهم ترین فاکتورهای در نظر گرفته شده راحتی و سهولت دسترسی مهمانان بر انواع غذاها می باشد. در این مقاله شما می توانید با موارد مهم این نوع چیدمان آشنا شوید.

 1. فضای مناسب، دلچسب، دارای تهویه مناسب، وسعت متناسب با تعداد مهمانان و نورپردازی مناسب، جهت چیدمان بوفه در نظر گرفته شود.
 2. ترتیب چیدمان وسائل و مواد غذایی به صورت خطی در نظر گرفته شود.
 3. ترتیب سرو مواد غذایی بر اساس سرو بین المللی در نظر گرفته شود.
 4. یک خط مسیر کامل بوفه یک طرفه را جهت 100 مهمان و چیدن دو طرفه جهت 200 مهمان می توان در نظر گرفت.
 5. در صورت سرو غذاهای خاص گوشتی نظیر بره بریان شده، جایگاه آن را می توان در آخر بوفه قرار داد که بتوان مهمانان هر دو مسیر میز را پذیرایی کرد.
 6. همیشه باید در نظر گرفت که مهمانان تمایل به سرو انواع غذاها را ولو اندک دارند لذا غذاهای اصلی را بهتر است در قسمت های مناسب برش داد.
 7. موارد غذاهای پُر هزینه را در آخرین قسمت مربوطه به آن دسته غذاها قرار داد. به عنوان مثال کباب ها را بعد از خورشت ها قرار داد.
 8. گروه های غذایی مربوط به هم در کنار هم چیده شوند. به عنوان مثال سس ها و چاشنی های سالاد در کنار سالادها.
 9. خوراک های گرم در کنار هم و خوراک های سرد در کنار هم چیده شوند زیرا این امر باعث متوازن شدن بوفه و باعث خوشامد مهمان می شود.
 10. از ظروف سرامیک یا دیس های سیلور متناسب در زیر دیس های سرو تخت غذا جهت ایجاد جلوه بهتر استفاده شود.
 11. همیشه باید در نظر داشت که مهمانان هنگام استفاده از بوفه از یک دست استفاده می کنند لذا وسائل سرو متناسب با این مسئله در نظر گرفته شود. به عنوان مثال ظرف سس به سهولت قابل استفاده باشد تا مهمان مجبور به گذاشتن بشقاب خود بر میز و استفاده از آن نباشد و این امر با کند شدن سرو غذا توسط مهمان، سبب ایجاد ازدحام خواهد گشت.
 12. فاصله مناسب بین وسائل سرویس جهت جلوگیری از ازدحام مهمانان در نظر گرفته شود (60 تا 75 سانت بین هر چیدمان).
 13. فضای لازم جهت ظروفی که درب دار هستند جهت برداشتن درب ظروف در نظر گرفته شود.
 14. کلیه ظروف، وسائل سرو (قاشق، کاردک، چنگال و…) جداگانه داشته باشند.
 15. استفاده از ظروف سیلور دارای گرمکن جهت ارائه انواع خوراک های گرم، اردورهای گرم و… و قرار گرفته بر دستمال هایی در انواع رنگ های مهیج و هماهنگ شده با ظروف سرویس و هارمونی رنگی با محیط و متناسب با نوع مجلس.
 16. سرویس قاشق و چنگال و دستمال سفره ها بهتر است در انتهای میز بوفه از نظر مسیر شروع چیده شوند (آخرین مواردی باشد که مهمان بر می دارد).
 17. استفاده از ظروف پایه دار باعث جلوه و بزرگنمایی و سنگینی نوع سرویس دهی می شود و همچنین این ظروف جهت ارائه انواع دسر و شیرینی های مناسب می باشند.
 18. چیدن بشقاب ها به صورت دسته های 12تایی انجام گیرد.
 19. استفاده از دستمال های سفره کتانی در انواع رنگ های شاد و به ابعاد 75 در 75 سانت یا 60 در 60 سانت در زیر ظروف گرمکن غذا و کاسه های سرو غذاهای گرم با در نظر گرفتن هارمونی رنگی با رنگ زمینه اصلی رومیزی بوفه.
 20. استفاده از سبدهای سیلور یا حصیری پوشیده شده با دستمال های کتانی رنگی متناسب با سایر رومیزی ها جهت سرو انواع نان در صورت لزوم.
 21. نوشیدنی ها در میز جداگانه چیده شوند و نوشیدنی ها مختلف و متنوع و متناسب با فصل انتخاب شوند.
 22. خوراک گوشتی قبلاً به برش های مناسب بریده شده و در صورت سرو آنها توسط پرسنل سرویس رعایت اصول بهداشتی (پوشیدن دستکش مناسب و استفاده از وسائل سرو مناسب) انجام گیرد.
 23. استفاه از گلدان های سفالی یا سرامیک کوچک یا ظروف مناسب جهت نگه داشتن گل های تازه و ایجاد جذابیت و گرمی و انتخاب گل های زیبا و کم رایحه و با رعایت شرایط گل آرایی گلدان ها روی میز انجام گیرد.
 24. چیدمان میز سالاد، با چیدمان بشقاب ها آغاز گردد.
 25. در نظر گرفتن موارد گوناگون و متنوع از سبزیجات، میوه ها، سالادهای ماکارونی، کروتون ها (تکه های نان را برش کوچک داده و با کره یا روغن زیتون آغشته کرده و تست می کنیم و در نهایت پودر سیر یا سبزی خرد کرده روی آن می پاشیم.)، چیپس ها و دسرها باعث جلوه بیشتر بوفه و احترام به سلایق گوناگون مهمانان خواهد شد.
 26. تزئین کردن دیس ها و ظروف دسر یا مواد غذایی یا به عبارتی دورچین ها روی بوفه باید به گونه ای باشد که از نظر نما، ظاهر و تزئینات باعث جلب نظر شود. (استفاده از دورچین ها متناسب با نوع غذا صورت می گیرد.)
 27. قرار دادن ظروف سالاد روی سطح خنک یا یخ جهت دلچسب تر شدن و نگه داشتن طراوت سالادها.
 28. ایجاد تنوع در انواع سالادها به عنوان مثال سالاد سزار، سالاد ماکارونی، سالاد تن (یا انواع سالادهای گوشتی)، سالاد میوه و بسته به نوع پذیرایی، چیدن سینی های لوکس از انواع پنیرها، ساندویچ های سرد، کاناپ ها، کلاب ها (موارد استفاده از این نوع غذاها در برگزاری پذیرایی نیمه روز در سمینارها، گردهمایی ها، کنفرانس ها و… می باشد.)
 29. سرو شربت های فصلی تازه (آبلیمو، آیس تی، شیک ها و…) یا نوشابه های مختلف روی میز دسر در کنار انواع بیسکویت ها و شیرینی های مناسب و دکور شده با میوه ها (توت فرنگی، برگه های پرتقال و میوه های تازه فصلی) متناسب با نوع و زمان سرو بوفه.
 30. نوشیدنی های را می توان روی میز در کنار وسائل سرو چای یا قهوه یا در میز جدا نزدیک میز بوفه اصلی قرار داد بخصوص اگر میز اصلی یک سمت آن مقابل دیوار باشد.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «قوانین چیدمان و پذیرایی به سبک بوفه»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب مدیریت تشریفات هتل، نوشته ی لاله شفیعی در 1389 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا