واکسن BCG منجر به بهبود بلندمدت در سطح قند خون بیماران دیابتی نوع 1 می شود

نتایج یک آزمایش بالینی نشان می دهد واکسنی که عمدتاً برای درمان بیماری سل استفاده می شود، ممکن است در کاهش قند خون بالا در بین افراد مبتلا به دیابت نوع 1 هم موثر باشد.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، یافته ها نشان داد سه سال بعد از آنکه افراد مبتلا به دیابت نوع 1 دو مرحله با فاصله چهار هفته واکسن BCG (مخفف bacillus Calmette-Guérin) دریافت کردند شاهد بهبود در میزان HbA1c تا سطح نزدیک به نرمال بودند.

دنیس فاستمن (Denise Faustman) سرپرست تیم تحقیق از لابراتور ایمونوبیولوژی بیمارستان عمومی ماساچوست، در این باره می گوید: «احتمال تثبیت میزان پایین در حد نرمال با یک واکسن ایمن در بیماران مبتلا به دیابت نوع 1 بسیار حائز اهمیت است.»

این مطالعه همچنین نشان داد تاثیرات واکسن BCG بر کنترل قند خون ظاهراً به مکانیسم متابولیک کاملاً جدیدی بستگی دارد که موجب افزایش مصرف سلولی گلوکز می شود.

تیم تحقیق داده های 282 شرکت کننده را بررسی کردند؛ 52 شرکت کننده مبتلا به دیابت نوع یک بودند که در آزمایشات بالینی BCG شرکت داشتند و 230 شرکت کننده که نمونه خون شان برای مطالعات دیگر گرفته شده بود. نتایج نشان داد میزان HbA1c افراد دریافت کننده واکسن BCG در طول سه سال بعد از درمان 10 درصد و در مدت چهار سال بعد بیش از 18 درصد کاهش یافته بود.

مطالعه نشان داد واکسیناسیون BCG موجب تحریک برنامه ریزی مجدد اپی ژنتیک در سطح ساختار کروماتین و تغییرات عملکردی در سیستم ایمنی می شود. همچنین محققان دریافتند تاثیرات بالینی و مکانیسم پیشنهادی نشان می دهد که واکسن BCG می تواند اثر مداوم و ارزشمندی بر سیستم ایمنی داشته باشد.

منابع

خبر علمی «واکسن BCG منجر به بهبود بلندمدت در سطح قند خون بیماران دیابتی نوع 1 می شود» توسط هیئت تحریریه خبر پورتال یو سی (شما می توانید) با استناد به nature و Massachusetts General Hospital، ترجمه، تدوین و نگارش شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا