فضانوردان برای اولین بار سیمان در فضا می سازند

برای اولین بار خدمه ایستگاه فضایی طی آزمایشی موفق به تولید سیمان در فضا شدند. این آزمایش نشان داد سیمان در گرانش کم نیز شکل می گیرد.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، این آزمایش اهمیت زیادی دارد؛ زیرا تولید سیمان در فضا مسیر را برای ساخت سازه هایی جدید از ماه و مریخ فراهم می کند.

سیمان بخش اصلی بتن و ماده سختی است که در برابر اشعه های فضایی و همچنین تغییرات شَدید دمایی از مواد دیگر محافظت می کند. الکساندرا رادلینسکا (Aleksandra Radlinska) محقق ارشد این پژوهش در دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا می گوید: «برای انجام ماموریت در ماه و مریخ نیازمند محافظی در برابر اشعه ها و تغییرات دمایی هستیم.»

در همین راستا برای بررسی این ایده، خدمه ایستگاه فضایی آزمایشی برای ساخت سیمان انجام دادند. آنها طی این فرآیند ماده معدنی اصلی سیمان یعنی سیلیکات تری کلسیم را همراه انواع مختلف پودر سیمان و مقادیر مختلف آب و افزودنی ترکیب کردند. پودر سیمان با آب ترکیب می شود و کریستال هایی به وجود می آورد که بتدریج با یکدیگر پیوند ایجاد می کنند.

آنها مواد تولید شده در این فرآیند را با نمونه سیمانی مقایسه کردند که روی سطح زمین ساخته می شود. محققان متوجه تمایزهای میکروساختاری در سیمان فضایی در مقایسه با نمونه زمینی شدند. تمایز اصلی آن است که سیمان فضایی متخلخل تر است. رادلینسکا در این باره می گوید: «افزایش تخلخل با میزان قدرت مواد نسبت مستقیم دارد. البته هنوز قدرت مواد تشکیل شده در فضا اندازه گیری نشده است.»

حتی درباره سیمان سختی که روی زمین تولید می شود، ما هنوز تمام وجوه فرآیند هیدراتاسیون را نمی دانیم. اکنون می دانیم که تمایزهایی میان سیستم های مبتنی بر فضا و زمین وجود دارد و می توان این تمایزها را بررسی کرد تا مشخص شود برای تولید سیمان در فضا کدام یک سودمند هستند.

منابع

خبر علمی «فضانوردان برای اولین بار سیمان در فضا می سازند» توسط هیئت تحریریه خبر پورتال یو سی (شما می توانید) با استناد به CNET و مجله دانستنیها، ترجمه، تدوین و نگارش شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا