خیزش متان از زمین های یخ زده

تصاویر ماهواره ای از شبه جزیره توک تواک توک (Tuktoyaktuk) و خلیج لیورپول کانادا (Liverpool Bay) ذوب شدن لایه یخ زده خاک یا پرمافراست و رها شدن متان را نشان می دهد.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، خلیج لیورپول در شمالی ترین نقاط کانادا جا خوش کرده و از دیرباز در زیر لایه ای از یخ نهفته بوده است. حال دانشمندان توانسته اند به کمک یک تکنیک تصویربرداری ویژه، عکسی منحصر به فرد از این منطقه و شبه جزیره متعلق به اسکیموها یعنی توک تواک توک برداشت کنند.

ساختاری را که در این عکس می توان به صورت نوارهای موازی با هم مشاهده کرد، می توان در حقیقت نتیجه ذوب شدن بخشی از یخ های این منطقه و ایجاد جریان آبی ای دانست که پس از ذوب شدن لایه عظیم یخی عصر یخبندان در این محل شکل گرفته است. البته ذوب شدن یخ ها می تواند دریاچه این منطقه را غنی و پُر آب تر کند. اما همزمان باعث آزاد شدن متان به دام افتاده در این یخ ها و آزاد شدن کربن دفن شده در لایه یخ زده می شود.

این چیزی است که محققان به کرات درباره آن هشدار داده اند و تاثیرش در سناریوهای هیئت بین دولتی تغییر اقلیم یا IPCC دیده نشده، رخدادی که بی توجهی به آن می تواند فاجعه بار باشد.

منابع

خبر علمی «خیزش متان از زمین های یخ زده» توسط هیئت تحریریه خبر پورتال یو سی (شما می توانید) با استناد به The Guardian و مجله دانشمند، ترجمه، تدوین و نگارش شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا