معرفی آسیکلوویر

آسیکلوویر یا Aciclovir دارویی است که در درمان عفونت ویروسی تب خال، عفونت های اولیه و عود کننده جلدی در پوست و چشم، زونا و آبله مرغان مورد استفاده قرار می گیرد.

شکل دارویی:
آسیکلوویر به صورت قرص، کرم موضعی و محلول تزریقی موجود می باشد.

مقدار مصرف:
میزان مصرف آسیکلوویر، برای کرم موضعی هر 3 یا 4 ساعت به صورت استعمال موضعی روی محل ضایعه استفاده می شود. در تزریق برای بالغین، انفوزیون وریدی 5 تا 10 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم به مدت 7 تا 10 روز و خوراکی، 200 میلی گرم هر 4 ساعت 5 بار در روز به مدت 10 روز ادامه داشته باشد.

عوارض جانبی:
در زمینه عوارض جانبی می توان برای پماد موضعی به خارش یا درد موضعی اشاره و برای سایر مصارف به تهوع، اختلال عملکرد کلیوی و عوارض خونی اشاره کرد.

نکته ی مهم:
اگرچه ترشح این دارو در شیر مادر به اثبات نرسیده است و عوارض برای مصرف آن در این دوران ثابت نشده است اما منافع دارو در برابر ضررهای آن باید سنجیده شود.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «معرفی آسیکلوویر»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب فرهنگ داروشناسی خانواده، نوشته ی سهیلا زمانی از انتشارات نیک فرجام، منتشر شده در 1390 با شابک 8-14-9913-964 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا