11 کار که عمر سگ تان را کم می کند

به عنوان والدین حیوان خانگی، دوست داریم فکر کنیم برای سگ هایمان یک زندگی سالم و شاد فراهم می کنیم. به آنها غذاهای با کیفیت می دهیم، به آنها عشق می ورزیم و هر وقت زمان داشته باشیم با آنها توپ بازی می کنیم. اما خیلی چیزهای دیگر هم در رشد توله سگ سالم اهمیت دارد و گاهی اوقات، شیوه زندگی پُر مشغله ما باعث می شود تا برخی از اقدامات ساده ای را که می تواند به طول عمر سگ هایمان کمک کند، نادیده بگیریم.

در این مقاله شما می توانید با برخی از موارد ساده که به افزایش عمر سگ ها کمک می کند، آشنا شوید.

1) اجازه ندهید سگ تان اضافه وزن پیدا کند.

بر اساس گزارش انجمن پیشگیری از چاقی در حیوانات، حدود 53 درصد سگ ها در سال گذشته دارای اضافه وزن بوده اند. علاوه بر این، اعلام کردند که 95 درصد از صاحبان این سگ های چاق به اشتباه فکر می کردند وزن حیوان خانگی شان نرمال است. وقتی سگ تان بیش از حد چاق است، نه تنها طول عمرش کاهش می یابد، بلکه کیفیت زندگی اش هم افت می کند.

بسیاری اوقات نمی دانیم که سگ ها غذا را مثل انسان هضم نمی کنند و نمی سوزانند. به عنوان مثال، هنگامی که یک سگ 30 گرم پنیر چدار را می خورد برابر است با کالری های 1.5 همبرگر یا 3 تخته شکلات. برای انسان مسئله دیگر این است که بعضی صاحبان سگ ها به آنها بیش از حد خوراکی و تشویقی می دهند. سوال اینجا است که آیا به فرزندان خود 8 تخته شکلات در یک روز جایزه می دهید؟

مقدار غذایی که دیگران به سگ تان می دهند را کنترل کنید و حتی در میزان غذای خشک که به سگ تان می دهید، دقت و اندازه گیری درست داشته باشید. روزانه حتماً به میزان کافی سگ تان را برای پیاده روی و بازی و حرکت بیرون ببرید. این یکی از راه های موثر در جلوگیری از چاقی و همچنین کم کردن وزن سگ تان است.

اگر وزن سگ تان هنوز کم نشده با دامپزشک مشورت کنید، زیرا ممکن است بخواهید حیوان خانگی خود را در برنامه رژیم غذایی قرار دهید. دامپزشک شما همچنین می تواند بیماری هایی مثل مشکلات قلبی یا کم کاری تیروئید را تشخیص دهد که ممکن است باعث افزایش وزن شده باشد.

2) توجه کردن به چکاپ های سالانه

در حالی که ممکن است مرتب بردن سگ تان پیش دامپزشک برایتان سخت باشد اما وقتی سگ تان دچار درد شَدید شد موقعیت بدتری برایتان پیش می آورد. سالی یک یا دو بار بردن سگ تان پیش دامپزشک برای چکاپ به عمر او اضافه می کند. این موضوع حتی برای سگ هایی که به ظاهر سالم هستند هم وجود دارد. در مورد بیماری های سگ ها زمان اهمیت زیادی دارد. اگر درمانی را به موقع شروع کنید در کیفیت و کمیت زندگی سگ تان تاثیر می گذارید.

کارشناسان توصیه می کنند که سگ تان را سالی یک تا دو بار (مخصوصاً برای سگ های بالای 7 سال) نزد دامپزشک ببرید. اگر بیماری یا مشکلی از قبل داشت حتماً باید سالانه آزمایش خون گرفته شود. صاحبانی که می خواهند حیات سگ شان را زیاد کنند، باید برای محافظت از آنها در مقابل بیماری هایی مثل هاری، پاروویروس، آدنوویروس، پاراآنفلونزا و بوردتلا واکسینه کنند.

3) نادیده گرفتن مراقبت از دندان های سگ

بیماری پریودنتال (بیماری لثه) یک مشکل معمول در سگ ها است. دامپزشکان برآورده کرده اند 85 درصد از سگ های بالای 5 سال از این بیماری رنج می برند. پس از غذا باکتری ها در طول خط دندان و لثه جمع می شوند و پلاک ها را ایجاد می کنند. ایجاد یک باکتری دهانی می تواند در نهایت منجر به انواع مشکلات سلامتی برای حیوان خانگی شما، از جمله مشکلات دریچه های قلب و عفونت های کلیوی شود.

تا جایی که می توانید دندان های سگ تان را مسواک کنید. کار خیلی سختی نیست و سگ تان پس از مدتی عادت می کند. اسباب بازی هایی هم هست که با جویدن آنها جلوی پلاک های دندانی گرفته می شود. همچنین می توانید با اضافه کردن دهانه شویه مخصوص سگ ها به آب به سلامتی دهان کمک کنید. در ضمن سالی یکبار سگ تان را پیش دامپزشک ببرید تا دندان هایش را معاینه و جرم گیری کند.

4) انجام ندادن تحرک های روزانه

ورزش نه تنها به کاهش وزن کمک می کند، بلکه تحریک روحی را برای سگ شما فراهم می کند. تحرک ها و پیاده روی های روزانه راهی سالم برای تخلیه انرژی سگ تان است.

فعالیت هایی را پیدا کنید که هم خودتان و هم سگ تان از آن لذت می برید. تحقیقات نشان داده که صاحبان حیوان های خانگی که همراه آنها ورزش می کنند وزن بیشتری کم می کنند. پس یک کار دو سر سود انجام می دهید. لازم نیست حتماً سوار ماشین شوید تا سگ تان را به پارکی ببرید. می توانید بعضی روزها در اطراف خانه قدم بزنید یا در حیاط برایش توپ پرت کنید یا حتی داخل خانه با سگ تان بازی کنید.

5) سگ تان را در معرض دود قرار دهید.

درست مثل انسان، ریه های سگ نمی تواند دود را در تمام طول روز تحمل کنند. دود سیگار برای حیوانات خانگی بسیار مضر است و باعث ایجاد انواع بیماری ها مانند افزایش خطر ابتلا به سرطان و مشکلات تنفسی می شود.

بدیهی است راه درست برای مقابله با این وضعیت، این است که خودتان سیگار نکشید. اما اگر عادت دارید و نمی توانید شیوه زندگی تان را عوض کنید بهتر است در حضور سگ تان سیگار نکشید. برای اینکار یا خودتان از خانه بیرون بروید یا او را به محیط آزاد بفرستید.

6) فراموش کردن انگل ها و کک ها

این اقدامات به همان اندازه اهمیت دارد که واکسیناسیون سگ تان اهمیت دارد. کک، انگل و قارچ بیماری هایی را گسترش می دهند که برخی از آنها تهدیدکننده زندگی هستند. خوشبختانه بسیاری از گزینه های پیشگیری را می توانید از دامپزشک تان و با داروهای خوراکی تهیه کنید.

فقط محصولات مورد تایید دامپزشکی را بخرید و دستورالعمل های توصیه شده برای استفاده حیوان خانگی تان را انجام دهید. پیشنهاد می شود که تقویمی داشته باشید و زمان های دادن داروهای حیوان خانگی تان را پُر رنگ کنید.

7) غذا دادن از روی میز

کالری و چربی بسیاری از غذاهایی که انسان ها مصرف می کنند در مقایسه با آنچه که حیوانات خانگی باید بخورند بسیار زیاد است. علاوه بر این، برخی از غذاهای انسانی از جمله سیر و شکلات، می توانند برای مصرف حیوان خانگی سمی باشند.

اگر نمی توانید به چشم های سگ تان نه بگویید، می توانید از غذاهای سالمی مثل هویج و سیب به او بدهید. اگر سگ تان مدام درخواست غذا از روی میز دارد می توانید در اتاق دیگری غذا بخورید.

8) فشار آوردن به بعضی نژادها

نژادهای سگ کوچولو و همچنین نژادهای براکیوسفال (کوتاه بینی) نیازهای مختلفی نسبت به سایر سگ ها دارند. به عنوان مثال، بولداگ انگلیسی، بولداگ فرانسوی، پکینیز و باکسرها نباید در گرمای شَدید برای پیاده روی بیرون برده شوند زیرا می تواند برای آنها تهدیدکننده حیات باشد.

حتماً با دامپزشک خود صحبت کنید که چه مقدار و چه نوع ورزشی برای نژاد شما مناسب است. اگر احساس می کنید که سگ شما سعی دارد بگوید از انجام تمریناتش ناتوان است، به او توجه کنید. نشانه هایی مانند انقباض بیش از حد، افتادن روی زمین در وسط تمرین یا ضعف و خستگی به این معنی است که باید پیاده روی و بازی را متوقف کنید و به سگ تان استراحت دهید.

9) بیرون رفتن سگ بدون مراقبت

بیرون رفتن سگ بدون اجازه شما احتمالاً مشکلات بزرگی را به وجود می آورد. ماشین ها، سگ های وحشی یا سایر شکارچیان و افراد بی توجه همه اینها خارج از خانه هستند. اجازه ندهید که سگ تان بدون شما به خیابان برود.

وقتی بیرون می روید قلاده داشته باشید. اگر شما سگ خود را به پارک می برید، مانند یک پدر و مادر مسئولیت داشته باشید و مطمئن شوید که به حرکات و بازی هایش نظارت دارید و اگر سگ وحشی و یا چیز آسیب زننده ای دیدید او را دور کنید.

10) اجتماعی نکردن

سگ هایی که در محیط اجتماعی قرار نمی گیرند یا در خانه با آنها تعامل نمی شود، می توانند خطرناک و حتی افسرده شوند.

سگ تان را بعد از واکسینه کردن به محیط هایی ببرید که سگ های دیگر هم حضور دارند. او را به پارک و خیابان ببرید تا محیط بیرون برایش غریب و ترسناک نباشد. سعی کنید خود و خانواده تان با او تعامل داشته باشید.

11) عقیم نکردن سگ تان

عقیم نکردن می تواند برای سلامت سگ شما خطرناک باشد. عقیم کردن بهترین راه برای تضمین کاهش خطر ابتلا به سرطان های چندگانه و همینطور رفتارهای خطرساز با سایر سگ ها است. سگ های ماده عقیم نشده در معرض سرطان سینه و رحم هستند و نرها پروستات و بیضه.

سگ تان را زود و قبل از بالغ شدن زیر نظر دامپزشک عقیم کنید. برای نژادهای مختلف، زمان های مختلفی وجود دارد که دامپزشک برایتان توضیح خواهد داد.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «11 کار که عمر سگ تان را کم می کند»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله وب سایت PetMD، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا