10 باور اشتباه نسبت به مراقبت های پوستی

این روزها یکی از مهم ترین دغدغه های زیبایی، پیری پوست و چین و چروک های آن است و هر فردی به نوعی می خواهد این روند پیری را متوقف کند و نگذارد که چهره و ظاهرش طراوت روزهای جوانی را از دست بدهد.

در این زمینه توصیه های درست و نادرست زیادی بین افراد دهان به دهان می چرخد و هر کس سعی می کند تا جایی که می تواند عمل به چنین توصیه هایی را وارد عادت روزانه خود کند. اما گاهی عمل به یک توصیه غلط، فرد را به اشتباه می اندازد تا جایی که دیگر دنبال راه حل ها و درمان درست نمی رود.

دکتر شری فلدمن یکی از متخصصان معروف پوست در کالیفرنیا است که شما را با 10 باور اشتباه نسبت به مراقبت های پوستی آشنا می کند. شما می توانید با اصلاح این باورها، راحت تر راه حل مشکلات ساده پوستی را پیدا کنید.

اشتباه اول: آب سرچشمه جوانی است.
زمانی نوشیدن آب می تواند از چروک شدن صورت شما جلوگیری کند که بدن از بی آبی شَدید رنج ببرد. علت اصلی چروک شدن و پیری پوست، نور آفتاب، بالا رفتن سن و بیشتر از همه ژنتیک فرد است. قاعدتاً با ژن های خود که نمی توانید کاری کنید زیرا از والدین به ارث رسیده اند اما می توانید عامل دوم پیری یعنی آفتاب را تحت کنترل خود در آورید. برای این کار باید از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. کرم های حاوی رتینوئید اثر خارق العاده ای در جلوگیری از پیری پوست دارند. اگر پوست شما بتواند خودش را با این نوع کرم ها سازگار کند، می توان با اطمینان گفت که این نوع محصولات بیش از هر چیز از ایجاد چروک ها جلوگیری می کنند.

اشتباه دوم: مرطوب کننده ها چروک ها را کمتر می کنند.
کرم های مرطوب کننده فقط روی پوست می نشینند و آب مورد نیاز آن را تامین می کنند. در واقع آب و چربی را روی پوست نگه می دارند که در نتیجه پوست خشک و بدون آب به نظر نخواهد رسید. بعد از اینکه پوست تان را می شویید طبیعی است که روی آن احساس خشکی کرده و حتی خطوط خیلی ریزی را روی پوست مشاهده کنید که با استفاده از مرطوب کننده از بین می روند. زیرا این خطوط به دلیل خشکی زیاد نمایان شده و در اصل خطوط ناشی از پیری نیستند، اما باید بدانید که هر مرطوب کننده ای برای همه خوب نیست؛ به عنوان مثال اگر پوست چربی دارید، استفاده از مرطوب کننده می تواند وضعیت آکنه های صورت تان را بدتر کند.

اشتباه سوم: روزهای ابری ضد آفتاب نمی خواهد.
باید بدانید که پوست شما همیشه به ضد آفتاب نیاز دارد؛ یعنی هر روز و جدا از اینکه هوا آفتابی باشد یا بارانی. اشعه های فرابنفشی که به زمین می رسند شامل 2 نوع اشعه UVA و UVB است. در روزهای ابری برخی از اشعه های UVB فیلتر می شوند و در نتیجه پوست در چنین روزهایی نمی سوزد اما اشعه های UVA به راحتی از ابرها عبور می کنند و به زمین می رسند. آنها به راحتی به عمق پوست شما نفوذ می کنند و باعث پیری و حتی سرطان پوست می شوند.

اشتباه چهارم: محصولی گیاهی و طبیعی عوارضی نخواهد داشت.
هر ماده طبیعی مثل آلوورا و حتی ویتامین E ممکن است برای شما همان قدر عوارض جانبی ایجاد کند که محصولات ساخت دست بشر باعث آن می شود. اگر شما از یک محصول گیاهی یا طبیعی استفاده و احساس می کنید پوست تان ملتهب شده است، بلافاصله مصرف آن محصول را قطع کنید. اگر پوست تان واکنش ملایمی نشان داد احتمالاً می توانید آن را با یک کرم هیدروکورتیزون درمان کنید. اما اگر واکنش پوست شَدید بود، بهتر است به یک متخصص پوست مراجعه کنید تا او با تجویز کرم های قوی تر التهابات را فرو بنشاند. حتی ممکن است برای حل چنین مشکلی درمان های ترکیبی هم مورد نیاز باشد.

اشتباه پنجم: یک درمان برای همه جواب می دهد.
افراد با هم تفاوت دارند و به همین ترتیب پوست های مختلفی هم دارند. یک درمان برای پوست سفیدها و چشم آبی ها موثر است و اگر شما به عنوان یک آدم نه چندان سفید از آن استفاده کنید ممکن است عوارض زیادی را برایتان به همراه بیاورد. پوست هیچ کدام از آدم های دنیا با هم یکسان نیست پس نمی توان درمانی را پیدا کرد که روی پوست همه جواب بدهد و تنها یک متخصص می تواند درمان مناسب را به شما توصیه کند.

اشتباه ششم: لیزرها می توانند هر چیزی را پاک کنند.
با انتخاب لیزر مناسب و با دانستن ویژگی های بافتی می توان ضایعه مورد نظر را تخریب کرد. بطورکلی کاربردهای لیزر را به شکل زیر می توان دسته بندی کرد:

  1. درمان ضایعات و خال های عروقی که معمولاً رنگ آنها قرمز روشن یا تیره است.
  2. درمان انواع ضایعات رنگی و رنگدانه ای پوست که شامل خال های رنگی پوست و خالکوبی ها می شود.
  3. درمان و کاهش موهای زائد بدن.
  4. کاهش چین و چروک، فرورفتگی ها و جای زخم های ناشی از بعضی بیماری های پوستی از قبیل آکنه.
  5. درمان بعضی از انواع بیماری های پوستی از قبیل زگیل، جای زخم های برجسته و خارش دار (کلوئید) و…

اشتباه هفتم: کرم های گران تر بهتر است.
این را باید بدانید که هیچگاه قیمت بالاتر، ضامن بهتر بودن یک محصول نیست و این دو با هم هیچ رابطه ای ندارند. ممکن است یک نفر یک کرم گران قیمت بخرد و از نظر خودش هم اثر خارق العاده ای روی پوستش داشته باشد. خب، اگر توانایی اش را دارد همان کرم را بخرد اما لزوماً آن همان اثر را روی پوست شما نخواهد داشت. خیلی کرم های نسبتاً ارزان قیمت هستند که می توانند اثر خوبی روی پوست بگذارند. مهم این است که شما بطور مرتب به پوست تان برسید و قیمت اصلاً ملاک خوبی برای بهتر بودن یک محصول خاص نیست.

اشتباه هشتم: زگیل ها ریشه دارند.
یک باور اشتباه بین مردم وجود دارد که اگر ریشه زگیل را از بین نبرید، دوباره بر می گردد. باید بدانید هر چیزی که روی پوست شما به وجود می آید، ریشه ندارد. زگیل را یک ویروس خاص به وجود می آورد و درمان آن نیز گاهی مشکل است بخصوص در جاهایی که پوست ضخیم تر باشد، مثل دست ها یا کف پاها. اگر تمام سلول هایی که حاوی ویروس زگیل هستند از بین نروند، زگیل دوباره بر می گردد. راه های مختلفی برای درمان زگیل وجود دارد از درمان ها و داروهای موضعی حاوی اسید سالیسیلیک گرفته تا تزریق های خاص. نوع درمان ها با توجه به هر بیمار، محل قرارگیری زگیل و تعداد آنها متفاوت است.

اشتباه نهم: ناراحتی های کبدی لکه های قهوه ای می آورند.
نمی توان هیچ ارتباطی بین لکه های قهوه ای پوستی با ناراحتی های کبدی پیدا کرد. این لکه های قهوه ای بیشتر به دلیل نور آفتاب ایجاد می شوند و وقتی سن بالاتر می رود، پُر رنگ تر می شوند و بیشتر خودشان را نشان می دهند. بهترین راه برای پیشگیری از به وجود آمدن چنین لکه هایی استفاده از ضد آفتاب است. البته حفاظ های فیزیکی چون کلاه یا سایبان نیز می توانند از پوست در برابر آفتاب محافظت کنند.
وقتی از کرم ضد آفتاب استفاده می کنید فراموش نکنید که به گوش ها و پشت دست تان هم کرم بزنید.

اشتباه دهم: آکنه به دلیل کثیفی و آلودگی به وجود می آید.
آکنه ممکن است به دلایل متعددی به وجود بیاید، بیشتر افرادی که گمان می کنند آکنه به دلیل آلودگی به وجود می آید معمولاً پوست صورت شان را آنقدر می شویند و گاهی لیف می کشند که بیشتر پوست را ملتهب می کنند و در نتیجه جوش ها بدتر می شوند. آکنه و جوش بیشتر وابسته به وضعیت هورمونی بدن است. البته غدد چربی و فولیکول های مو هم می توانند چنین مشکلی را ایجاد کنند. مهم این است که یک رژیم غذایی سالم داشته باشید و تمام مواد مغذی را به پوست تان برسانید و زیر نظر یک پزشک متخصص نیز درمان های لازم را انجام دهید.

سلامتی شما آرزوی ما است.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «10 باور اشتباه نسبت به مراقبت های پوستی»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله ترجمه شده توسط مجله سیب سبز، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا