خانه / مجله / مجله چرا و چگونه؟ / طبیعت / چرا میزان بارندگی را اندازه گیری می کنند؟
خبرنامه ایمیلی بازار کار ایران

چرا میزان بارندگی را اندازه گیری می کنند؟

میزان بارندگی در بیشتر نقاط دنیا بوسیله دستگاهی به نام باران سنج، اندازه گرفته می شود. در اداره هواشناسی ایالات متحده، مقیاس اندازه گیری، یک لوله تو خالی است که انتهای آن مسدود بوده و قیفی در قسمت بالای آن قرار دارد. این دستگاه اندازه گیری در هوای آزاد قرار داده می شود و یک پیمانه مدرج دقیقاً نشان می دهد که به چه میزان باران باریده است.

یک نمونه باران سنج

یک نمونه باران سنج

وقتی اداره هواشناسی گزارش می دهد که به عنوان مثال یک اینچ باران باریده، این بدان معنی است که ارتفاع بارندگی، در تمام سطح آن منطقه، به اندازه یک اینچ می باشد.

مکانی که کمتر از ۲۵ سانتی متر در سال بارندگی داشته باشد، بیابان نامیده می شود. بارندگی بین ۲۵ تا ۵۰ سانتی متر دارای پوشش گیاهی مناسب برای چرای دام ها بوده ولی برای کشاورزی، بارندگی بیش از ۵۰ سانتی متر ضروری است.

اگر میزان بارندگی در فصل گرما بیش از ۲۵۰ سانتی متر باشد، رشد بیش از حد علف ها و پوشش گیاهی مانع رشد گیاهان زراعتی می شود؛ و این همان چیزی است که در جنگل های برزیل، آفریقای مرکزی و هند اتفاق می افتد. چراپونچی مکانی است در هندوستان که میزان بارندگی سالانه آن ۱۱۴۰ سانتی متر می باشد و در مقابل، میزان بارندگی مصر حدود ۴ سانتی متر در سال است.

برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.

برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.

مقاله علمی و آموزشی «چرا میزان بارندگی را اندازه گیری می کنند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو چرا و چگونه، نوشته ی آرکادی لئوکوم و ترجمه سعید درودی از انتشارات بهزاد، منتشر شده در ۱۳۹۱ با شابک ۸-۵۷-۵۹۵۹-۹۶۴ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePrint this page
آموزش مکالمه خیلی ضروری زبان انگلیسی در ۴۵ روز

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. بخش های الزامی با * مشخص شده اند. *

*