بزرگترین معبد جهان در کجا واقع است؟

بزرگترین معبد جهان آنگکور وات (Angkor Wat) نام دارد و در شهری در شمال غربی کامبوج واقع است. دیوار بیرونی این معبد فضایی به وسعت 12 زمین فوتبال را در بر گرفته است.

پس از دیوار بیرونی چندین دیوار سنگی داخلی نیز وجود دارد که ارتفاع هر یک از آنها از دیوار خارجی تر بیشتر است. در قسمت میانی این محوطه 5 برج سنگی بزرگ بنا شده است. برج میانی بلندتر از سایر برج ها است؛ به همین جهت کل معبد به شکل یک هرم بزرگ به نظر می رسد. کنده کاری ها و تصاویر روی دیوار راهروها صحنه هایی از داستان های مربوط به ویشنو (یکی از خدایان هندی) را نشان می دهد.

این معبد حدود 1550 متر طول و 1400 متر عرض دارد. آنگکور وات در گذشته 9 برج داشت؛ ولی امروزه فقط 5 برج آن باقی مانده است. حیاط این معبد دارای ستون های زیبایی است. رواق ها و پلکان نیز به شکل زیبایی بنا شده اند. موضوع کنده کاری ها عمدتاً برگرفته از اساطیر هندو است.

معبد آنگکور وات در اوایل قرن دوازدهم میلادی به دستور یک پادشاه خِمِر بنا شد. پادشاهان خمر خود را خدا می پنداشتند و مردم آنها را می پرستیدند. بنابراین هر یک از آنها برای عظمت بخشیدن به شکوه و جلال خود معابدی می ساختند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «بزرگترین معبد جهان در کجا واقع است؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا