آلوئول چیست؟

آلوئول ها یا حبابچه ها در شش ها قرار دارند. انسان دارای دو شش است، شش سمت چپ و شش سمت راست که قسمت اعظم قفسه سینه را اشغال کرده اند.

شش دارای بافتی اسفنجی است و شاید بتوان آن را به یک کیسه قابل انعطاف که از میلیون ها حبابچه هوایی کوچک به نام آلوئول پُر شده است، تشبیه است. اگر دیواره های آلوئول ها می توانستند بطور کامل باز و پهن شوند، در آن صورت نیمی از یک میدان تنیس را می پوشاندند.

شش ها که تا حدی شبیه گلوله اند داخل قفسه سینه آویزان هستند. آنها درست از بالای اولین دنده تا دیافراگم که یک پرده عضلانی است و قفسه سینه را از شکم جدا می کند امتداد دارند. یک غشای محکم و نازک به نام پرده جنب احشایی، قسمت خارجی شش ها را می پوشاند. قلب، رگ های بزرگ خونی و مری بین دو شش قرار دارند.

هر مجرای آلوئولی در شش ها با حدود بیست آلوئول ارتباط دارد. دیواره های بسیار نازک هر آلوئول شامل شبکه ای از رگ های خونی بسیار ریز است که مویرگ های ریوی نام دارند. گازهای خونی که در این مویرگ ها است با گازی که در آلوئول قرار دارد مبادله می شود.

تبلیغات
دریافت اپلیکیشن آپرا

منابع

مقاله علمی و آموزشی «آلوئول چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو کجا؟، ترجمه دکتر بهادر صادقی و دکتر شیوا صالحی شهیدی از نشر سایه گستر، منتشر شده در زمستان ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۵۰۲-۱۵۱-۹ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا