زنبورها در زمستان به کجا می روند؟

هزاران گونه مختلف زنبور در جهان وجود دارد، بنابراین عادت و روش های زندگی آنها کاملاً متفاوت است. در مناطق معتدل که زمستان خیلی سخت و سردی ندارد، ملکه های جوان و درشت اندام زمستان را در حفره هایی که در ساحل های شنی کاملاً خشک و یا در مکان های مناسب دیگر به سر می برند. آنها تنها عضوی از کندو هستند که زمستان را پشت سر می گذارند. در فصل بهار، هر ملکه ای که جان سالم به در برده است اجتماع جدیدی را تشکیل می دهد.

زنبورهای عسل خوش شانس تر هستند و بیشتر عمر می کنند چرا که می توانند خود را با تمام شرایط سخت آب و هوایی سازگار کنند. آنها دارای یک نظام و سازماندهی اجتماعی بسیار کارآمد و پیچیده هستند و از این لحاظ شباهت زیادی به اجتماعات بشری دارند. در کندوهایی که آنها زندگی می کنند، زنبورهای کارگر دما را با دقت خیلی زیاد تنظیم می کنند و آن را در 33.8 درجه سانتیگراد (یا 93 درجه فارنهایت) ثابت نگه می دارند زیرا بچه زنبورها در این مکان رشد و نمو می کنند. آنها نمی گذارند که در خلال زمستان درجه حرارت داخل کندو به پایین تر از 7.2 درجه سانتیگراد برسد. از عسل ذخیره شده در کندوها به عنوان سوخت غذایی و به منظور جلوگیری از کاهش گرمای زیاد بدن شان استفاده می شود.

اجتماع زنبورهای عسل بطور معمول از یک ملکه، ده ها هزار زنبور کارگر و چند صد زنبور نر بیکار تشکیل شده است. ملکه زنبور عسل ماده ای است که تخم می گذارد. زنبورهای کارگر، نسل ماده جفت گیری نشده ملکه به شمار می روند و زنبورهای نر هم نسل مذکر ملکه هستند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «زنبورها در زمستان به کجا می روند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو کجا؟، ترجمه دکتر بهادر صادقی و دکتر شیوا صالحی شهیدی از نشر سایه گستر، منتشر شده در زمستان ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۵۰۲-۱۵۱-۹ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا