سومر در کجا قرار داشت؟

بین النهرین که به معنای میان دو رودخانه (میان رودان) است در کشوری قرار دارد که امروزه آن را عراق می نامیم. آب و هوای معتدل بین النهرین شمالی با باران کافی زمینه رشد محصولات در برخی مناطق را فراهم می کرد. در بخش جنوبی آن دشتی هموار و مرداب گونه از رسوباتی که توسط آب های تند رودخانه گسترش یافته بود، به وجود می آمد. در این منطقه میزان بارش باران کم بود و تابستان های گرم و طولانی داشت.

مردم در سومر از 5000 سال قبل از میلاد مسیح می زیسته اند. آنها از آب رودخانه ماهی می گرفتند، خوک های وحشی و پرندگان را نیز برای غذا شکار می کردند و میوه شان را از درختان خرما تامین می کردند. خاک این منطقه گل آلود و غنی بود، اما محصولات بدون باران در آفتاب گرم و سوزان تابستان از بین می رفتند، در نتیجه کشاورزان کانال هایی را برای انتقال آب رودخانه به زمین های جو، گندم، خرما و سبزیجات می کندند. آنها خاک را با گاوآهن هایی که توسط گاوهای نر کشیده می شد، شخم می زدند.

افرادی که مهارت زیادی در آهن آلات داشتند، کار ساختن زیورآلات طلایی و نقره ای را نیز به عهده داشتند. این اقلام با سنگ های گرانبهایی چون عقیق سبز تزئین می شد.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «سومر در کجا قرار داشت؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو کجا؟، ترجمه دکتر بهادر صادقی و دکتر شیوا صالحی شهیدی از نشر سایه گستر، منتشر شده در زمستان ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۵۰۲-۱۵۱-۹ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا