تنگستن چیست؟

تبلیغات

تنگستن عنصری سفید نقره ای است که ولفرام نیز نامیده می شود. این عنصر، فلزی چقرمه است که به آسانی خورده نمی شود و از آن برای ساختن رشته ها یا فیلامان های لامپ های الکتریکی و المنت های گرم کننده در توسترهای برقی استفاده می کنند.

مورد استفاده اصلی آن ساخت آلیاژهای مختلف و بویژه فولادهای تنگستنی است که ابزارهای برش سایر فلزها را از آنها می سازند. آلیاژهای تنگستن و مس یا نقره را نیز برای ساخت کنتاکت های کلیدهای الکتریکی بکار می گیرند که باید جریان های الکتریکی بسیار بزرگ را کنترل کنند.

ترکیب تنگستن و کربن که کاربید تنگستن نامیده می شود، یکی از سخت ترین مواد را پدید می آورد که تنها الماس از آن سخت تر است. از کاربید تنگستن برای ساخت نوک مته ها و لبه اره های مخصوص برش سنگ و بتون استفاده می کنند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «تنگستن چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب Kingfisher Science Encyclopedia، تالیف Catherine Headlam ترجمه محمود سالک از نشر Kingfisher Books، منتشر شده در ۱۹۹۱ با شابک ۹۷۸۰۸۶۲۷۲۸۵۳۳ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

تبلیغات
دریافت اپلیکیشن آپرا
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا