سال نوری چیست؟

تبلیغات

فواصل کوتاه (مانند اندازه طول و عرض یک کتاب) را با سانتیمتر اندازه می گیرند. فواصل بزرگتر با متر اندازه گیری می شوند. مسافت های خیلی زیاد را می توان با کیلومتر اندازه گرفت. ولی فواصلی که ستاره شناسان با آن سر و کار دارند بقدری زیاد است که نمی توان برای اندازه گیری آنها از این واحدها استفاده کرد. بنابراین ستاره شناسان برای این منظور از واحدی به نام سال نوری استفاده می کنند. سال نوری واحدی است که با استفاده از آن می توان فاصله بین سیارات و ستارگان را اندازه گیری کرد.

سال نوری مسافتی است که نور در طول یکسال در خلاء می پیماید. نور بسیار سریع حرکت می کند. سرعت نور ۳۰۰ هزار کیلومتر بر ثانیه است. به این ترتیب مسافتی که نور در یکسال طی می کند ۹,۴۶۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ کیلومتر یا ۵,۸۷۸,۶۰۰,۰۰۰,۰۰۰ مایل یا 5.8786 \times 10^{12} mi است.

بر اساس این واحد فاصله ماه از زمین ۱.۲۵ ثانیه و فاصله خورشید تا زمین ۸ دقیقه و ۲۰ ثانیه یعنی ۱۵۰ میلیون کیلومتر است. نزدیکترین ستاره پس از خورشید، ۴.۲۵ سال نوری از ما فاصله دارد. این بدان معنی است که اگر با هواپیمایی با سرعت ۳۰۰ هزار کیلومتر بر ثانیه به سوی این ستاره پرواز کنیم، ۴.۲۵ سال نوری طول می کشد تا به آن برسیم.

هزاران سال طول می کشد تا نور برخی از ستارگان به زمین برسد. بعضی از ستارگان موجود در راه شیری ۸۰ هزار سال نوری از زمین فاصله دارند.

تبلیغات
دریافت اپلیکیشن آپرا

منابع

مقاله علمی و آموزشی «سال نوری چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا