سویی چیست؟ آشنایی با شبکه سویی و فناوری جدید آن

سویی (Sui) یک پلتفرم جدید بلاکچین است. این پلتفرم ایجاد شده است تا راه‌اندازی، مدیریت و مبادله ارزهای دیجیتال را دگرگون کند. سویی به‌گونه‌‌ای مقیاس‌پذیر، ایمن و پویا طراحی شده است و کاربران را قادر می‌سازد تا هر نوع دارایی را در بلاکچین ایجاد کنند و با آن تعامل داشته باشند.

اگر قصد دارید درباره مزایا، ویژگی‌ها و کاربردهای این پلتفرم اطلاعات بیشتری کسب کنید، ادامه مطلب را از دست ندهید!

سویی چیست و از چه نظر اهمیت دارد؟

سویی یک پلتفرم جدید بلاکچین است. با هدف دگرگون‌سازی ایجاد، مدیریت و مبادله دارایی‌های دیجیتال راه‌اندازی شده است. سویی قصد دارد که به‌طور هم‌زمان سه مقوله مقیاس‌پذیری، امنیت و پویایی را در سطح بالایی داشته باشد. این پلتفرم راه‌اندازی و اجرای قراردادهای هوشمندی را که می‌توانند منطق و داده‌های پیچیده را مدیریت کنند، آسان می‌سازد.

سویی همچنین از زبان برنامه‌نویسی کاربرپسند، مجموعه‌ای غنی از ابزارهای توسعه‌دهنده و جامعه‌ای فعال از مبتکران و علاقه‌مندان تشکیل شده است. تیمی از مهندسان و محققان با تجربه که در شرکت‌ها و موسسات پیشرو مانند مایکروسافت، گوگل، فیس‌بوک، استنفورد و MIT کار کرده‌اند، سویی را راه‌اندازی کردند.

چشم‌انداز این تیم ایجاد یک پلتفرم بلاکچین است که می‌تواند از نسل بعدی برنامه‌ها و خدمات غیرمتمرکز پشتیبانی کند که کاربران را توانمند و جهان را متحول کند.

مزایا و ویژگی‌های پلتفرم سویی کدامند؟

برخی از ویژگی‌ها و مزایای اصلی سویی عبارتند از:

  • مقیاس‌پذیری: Sui از یک ساختار داده مبتنی بر نمودار غیرچرخه‌ای جهت‌دار (DAG) به نام ناروال (Narwhal) و یک الگوریتم اجماع به نام تاسک (Tusk) برای دست‌یابی به توان عملیاتی بالا و تاخیر کم‌تر استفاده می‌کند. سویی در هر ثانیه می‌تواند هزاران تراکنش را با حداقل کارمزد و زمان تایید پردازش کند.
  • امنیت: سویی برای اطمینان از صحت و ایمنی قراردادهای هوشمند خود از یک فرآیند تایید رسمی دقیق استفاده می‌کند. سویی همچنین از تکنیک‌های رمزنگاری و رمزگذاری برای محافظت از حریم خصوصی و یکپارچگی کاربران و داده‌های آن‌ها استفاده می‌کند.
  • دارایی‌های پویا: مدل داده‌های شیء‌محور سویی، دارایی‌های دیجیتال را قادر می‌سازد تا در زنجیره و خارج از قراردادهای هوشمند زندگی کنند. این موضوع کاربران را قادر می‌سازد تا بدون کدنویسی یا قراردادهای جدید، دارایی‌ها را ایجاد و اصلاح کنند. کاربران همچنین می‌توانند دارایی‌ها را به بلاکچین‌ها و پلتفرم‌های مختلف به‌راحتی انتقال دهند.
سویی چیست؟
سویی چیست؟

آشنایی با توکن بومی سویی و کاربردهای آن

توکن بومی پلتفرم سویی که نماد SUI را دارد، جزء ضروری شبکه و حاکمیت آن است. توکن سویی دارای عملکردها و کاربردهای متعددی است که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

  • کارمزد شبکه: از توکن سویی برای پرداخت کارمزد مورد نیاز شبکه برای اجرای تراکنش‌ها و قراردادهای هوشمند در پلتفرم استفاده می‌شود. میزان کارمزد شبکه متغیر است و به پیچیدگی و تقاضای شبکه بستگی دارد. کارمزدها بر اساس عملکرد و سهم اعتباردهندگان بین آن‌ها توزیع می‌شود.
  • استیکینگ: اعتباردهندگان و افرادی که در اجماع و امنیت شبکه شرکت می‌کنند، سویی را استیک می‌کنند. این افراد از طریق استیکینگ، از هزینه‌های شبکه و تورم پاداش دریافت می‌کنند. همچنین با استفاده از آن می‌توانند از حق رای در شبکه بهره‌مند شوند.
  • حاکمیت: از توکن سویی برای پیشنهاد، رای و اجرای تصمیمات حاکمیتی موثر پارامترها و سیاست‌های شبکه استفاده می‌شود. فرآیند حاکمیت شفاف و دموکراتیک است و به هر کسی که SUI را در اختیار دارد این امکان را می‌دهد تا در آینده این شبکه نظر و سهمی داشته باشد. فرآیند حاکمیت نیز سازگار و پاسخگو است و شبکه را قادر می‌سازد تا با شرایط متغیر بازار و نیازهای کاربران سازگار شود.
  • مشوق‌ها: از توکن سویی برای تشویق کاربران و توسعه‌دهندگان درزمینه کمک به رشد و نوآوری شبکه استفاده می‌شود. SUI را می‌توان با ایجاد و استفاده از برنامه‌های کاربردی در پلتفرم سویی، با ارائه نقدینگی و خدمات به شبکه، با شرکت در رویدادها و کمپین‌های اجتماعی به‌دست آورد.

سویی از الگوریتم اثبات سهام نمایندگی‌شده (DPoS) برای اطمینان از عملکرد اعتباردهندگان و مشارکت جامعه استفاده می‌کند. DPoS یک مکانیسم اجماع است که کاربران را قادر می‌سازد سهام و قدرت رای خود را به مجموعه‌ای از اعتباردهندگان که مسئول اعتبارسنجی تراکنش‌ها و ایمن‌سازی شبکه هستند، واگذار کنند.

هم‌اکنون می‌توانید این ارز دیجیتال در تبدیل ارائه می‌شود. برای دسترسی به آموزش‌های استفاده از تبدیل کلیک کنید.

سویی چگونه به مقیاس‌پذیری، امنیت و دارایی‌های پویا دست می‌یابد؟

یکی از چالش‌های اصلی پلتفرم‌های بلاکچین، ایجاد تعادل بین مقیاس‌پذیری، امنیت و انعطاف‌پذیری است. بسیاری از بلاکچین‌های موجود، یک یا چند مورد از این جنبه‌ها را قربانی می‌کنند تا عملکرد بهتری در زمینه‌های دیگر داشته باشند.

مثلاً، بلاکچین اپتوس (Aptos) مقیاس‌پذیری بالایی دارد اما به یک هماهنگ‌کننده متمرکز برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها متکی است. اتریوم ایمن و انعطاف‌پذیر است اما توان عملیاتی کم و هزینه‌های بالایی دارد. سولانا (Solana) سریع و ارزان است اما به سخت‌افزار تخصصی نیاز دارد و نسبت به قراردادهای هوشمند پیچیده پشتیبانی محدودی دارد.

Sui
Sui

از سوی دیگر، سویی قصد دارد پلتفرم بلاکچینی ارائه دهد که بتواند مقیاس‌پذیری، امنیت و انعطاف‌پذیری بالایی را بدون به خطر انداختن هیچ‌یک از این سه مورد به‌دست آورد. برای این منظور، سویی از ساختار داده جدید ناروال (Narwhal) و الگوریتم اجماع تاسک (Tusk) استفاده می‌کند که هر دو از طبیعت الهام گرفته‌اند.

ناروال یک ساختار داده مبتنی بر نمودار غیرچرخه‌ای جهت‌دار (DAG) است که معاملات و رویدادهای شبکه سویی را نشان می‌دهد. نمودار غیرچرخه‌ای جهت‌دار متشکل از مجموعه نودهایی است که به یک‌دیگر متصل شده‌اند؛ به‌گونه‌ای که هیچ چرخه یا حلقه‌ای وجود ندارد.

برخلاف بلاکچین سنتی که یک زنجیره خطی از بلوک‌ها است، نمودار غیرچرخه‌ای جهت‌دار امکان حضور چندین شاخه و تراکنش‌های موازی را فراهم می‌کند. این امر توان عملیاتی شبکه را افزایش می‌دهد و تاخیر را کاهش می‌دهد، چراکه تراکنش‌ها می‌توانند سریع‌تر و کارآمدتر تایید شوند.

ناروال همچنین از خاصیت خودسازماندهی و خود ترمیمی برخوردار است، به این معنی که می‌تواند با شرایط متغیر شبکه سازگار شود و مشکلات را به‌طور خودکار حل کند.

تاسک یک الگوریتم اجماع است که اعتبار و ترتیب معاملات و رویدادهای ناروال را تعیین می‌کند. تاسک از مجموعه‌ای از تایید‌کننده‌ها به‌نام ناروال استفاده می‌کند که با استفاده از پروتکل شایعات با یک‌دیگر ارتباط برقرار می‌کنند.

امیدواریم پس از مطالعه این مقاله با پلتفرم سویی و ارز دیجیتال آن آشنا شده باشید. در ضمن، برای خرید ارز sui کلیک کنید.

منابع

گزارش خبری – تبلیغاتی «سویی چیست؟» با سفارش تیم تبدیل تدوین و نگارش شده است. مسئولیت کامل محتوای آن با سفارش دهنده می‌باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا