منظور از سلول‌های بنیادی چیست؟

سلول‌های بنیادی بطور شگفت انگیزی خاص هستند. زیرا آنها پتانسیل تبدیل شدن به هر نوع سلول در بدن از گلبول‌های قرمز گرفته تا سلول‌های مغز را دارند. آنها برای زندگی و رشد بسیار حیاتی هستند به عنوان مثال سلول‌های بنیادی بافت‌ها را ترمیم و سلول‌های مرده را تعویض می‌کنند. این گونه است که پوست بطور مداوم به کمک همین سلول‌ها دوباره پُر می‌شود.

سلول‌های بنیادی چرخه زندگی خود را به صورت سلول‌های عمومی و بدون علامت آغاز می‌کنند که ساختار بافتی خاص همچون توانایی حمل اکسیژن را شامل نمی‌شوند. سلول های بنیادی از طریق فرآیند تفکیک تخصصی می‌شوند. این را سیگنال‌های درونی و بیرونی سلول به وجود می‌آورند. سیگنال‌های درونی از رشته‌های DNA می‌آید که اطلاعات تمام ساختارهای سلولی را حمل می‌کند، در حالی که سیگنال‌های بیرونی حاوی مواد شیمیایی مجاور سلول‌ها است. این گونه از سلول‌ها می‌توانند بارها و بارها تکثیر شوند و این کار به عمل تکثیر معروف است. ولی سلول‌های دیگر مانند سلول‌های عصبی به هیچ وجه تکثیر نمی‌شوند.

سلول‌های بنیادی دو نوع دارند: سلول‌های بنیادی بزرگسالان چند تایی هستند به این معنی که آنها قادرند تعداد زیادی سلول تولید کنند که آزادانه به هم مرتبط هستند، مانند سلول‌های در مغز استخوان که می‌توانند سلول‌هایی را که خون تشکیل می‌دهند، تولید کنند. سلول‌های پلوری‌پوتنت که در درون جنین‌ها یافت می‌شوند، قادرند هر کدام از انواع 210 سلول تخمین زده که بدن انسان را تشکیل می‌دهند، بسازند.

این توانایی شگرف برای تبدیل و تقسیم، سلول های بنیادی را تبدیل به یک منبع غنی برای پژوهش‌های پزشکی کرده است. به محض اینکه پتانسیل حقیقی آنها تحت کنترل قرار گیرد، می‌توانند برای درمان حجم گسترده‌ای از بیماری‌ها و ناتوانی‌ها مورد استفاده قرار گیرند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا