راهنمای سفر به روستای تیس

روستای باستانی تیس (Tis) از توابع بندر چابهار در استان سیستان و بلوچستان است. این روستا که پیشتر به آن تیز می گفته اند، در 10 کیلومتری چابهار در منطقه ای کوهپایه ای واقع شده است. پیشینه تیس به دوران هخامنشیان باز می گردد و یکی از بنادر مهم آن زمان بوده است. در آن دوره، کالاها از آسیای شرقی و هند به بندر تیس می آمدند و به مناطق مختلف خاورمیانه فرستاده می شدند. تیس در سده های اولیه اسلامی نیز بندری مهم بوده و مقدسی، مورخ سده چهارم هجری، از رونق این بندر گفته است.

رودخانه لاوری از میان روستا می گذرد و خلیج چابهار در غرب آن قرار گرفته که زیبایی خاصی نیز به آن بخشیده است. این روستا آب و هوایی گرم و خشک دارد و در فصول سرد سال مقصد مناسبی برای گردشگران است.

تیس دژی به نام قلعه پرتغالی ها دارد که از نظر دیرینگی و نوع معماری بسیار جالب توجه است. به جز قلعه پرتغالی ها، آرامگاه سید غلام رسول، قلعه بلوچ گت، قلعه پیروز گت و غارهای بان مسیتی، قلعه انوشیروان، قلعه باتل، سدهای تیس و مسجد جامع، از دیگر بناهای دیدنی و جذاب این روستا است.

سواحل کم عمق و مرجانی که در حاشیه آن، پلاژ ساحلی تیس قرار دارد نیز یکی از جذابیت های تیس و بندر چابهار است.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «راهنمای سفر به روستای تیس»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا