ارتباط صمیمی

گاهی اوقات ممکن است در زندگی آنقدر خوش شانس باشیم تا رابطه ای صمیمی، بی نقص، پر از صحبت و اسرار مشترک برای بلندمدت داشته باشیم. اما شروع هر رابطه ای، ارتباطی صمیمی و عمیق نیست و همه ی روابط را نمی توان برای زمانی طولانی نگه داشت. روابط نیاز به کار دارند و صمیمیت عامل توسعه آنها است.

شما می توانید ارتباطی صمیمی داشته باشید؛ تنها اگر هشت گام بر دارید. بیایید با خاموش کردن تکنولوژی شروع کنیم.

1) تا زمانی که با همسرتان هستید …
استفاده از تلفن همراه در هنگام رانندگی می تواند خطرناک باشد، و با توجه به مطالعه انجام شده در دانشگاه مینه سوتا (Minnesota) ممکن است روابط خانوادگی تان را نیز به معرض خطر بیندازد. استفاده از تلفن همراه شاید شما را کمتر در دسترس شریک زندگی تان قرار دهد و او از لحاظ احساس عاطفی صدمه ببیند و این معامله ی بزرگی به نظر می رسد.
شما برای ساختن و حفظ یک رابطه صمیمی باید زمان خود را برای رانندگی، تلفن و… و گفتگو تقسیم کنید. بنابراین در این مورد بیشتر فکر کنید. آیا آی فون تان (iPhone) باعث توجه بیشتر به شریک زندگی تان می شود؟ آیا برای به اشتراک گذاشتن یک وعده غذایی با همسرتان از آن استفاده می کنید یا یک وعده غذایی با دوست تان؟! آیا بلک بری (BlackBerry) جدیدتان شما را به سمت دوستان تان می کشد یا رختخواب؟!

2) حفظ تماس چشمی
زمانی که شما به چشم های شریک زندگی تان نگاه می کنید؛ این کارتان بیش از توجه کردن به یک گفتگو ارزش دارد؛ این صمیمیت است.
تماس چشمی یک جزء کلیدی معاشرت است و یکی از مهم ترین بخش های ایجاد یک رابطه صمیمی و عاشقانه می باشد.

3) محبت فیزیکی
محبت فیزیکی نه تنها موجب احساس خوب می شود بلکه باعث افزایش میزان تولید اکسی توسین (Oxytocin) بدن نیز می شود. اکسی توسین اغلب به عنوان «هورمون عشق» و دلیل احساس خوب شناخته می شود. محبت فیزیکی تنها به رابطه جنسی محدود نمی شود بلکه حرکات کوچکی مانند دست در دست یا بغل کردن نیز به آن کمک می کند.

4) اعتقادات مذهبی
با توجه به اطلاعات سال های 1991 تا 2004 که توسط سازمان GSS جمع آوری شده است، زوج هایی که اعتقادات مذهبی داشتند نسبت به همسالان (هم رده) خود که هیچ وابستگی مذهبی نداشتند در خیانت به شریک زندگی شان محافظه کارتر بودند.

5) توجه کردن
صمیمیت عاطفی، ذهنی و جسمی با شریک زندگی تان با گوش دادن به آنچه او می گوید و توجه به کارهای خودتان شروع می شود. این ساده به نظر می رسد اما اصلاً این طور نیست!
برای اینکه به درستی توجه داشته باشید، شما نیاز دارید تا هر چیزی مانند استرس محل کار، نیازهای شخصی و فوری تان را کنار بگذارید و سپس گوش بدهید. در اینجا منظور از گوش کردن، توجه کامل است، نه اینکه منتظر باشید تا خودتان شروع به صحبت کنید! زمانی که شریک زندگی تان در حال صحبت است، ساکت بمانید و به چشم های او نگاه کنید و در زمان صحبت کردن خودتان با ادب و مطمئن (قوت قلب) باشید.

6) شرایط بی قید و شرط
شاید این ایده را داشته باشید که شما می توانید به آسانی شریک زندگی تان را تغییر بدهید. اما این ایده معمولاً واقع گرایانه نیست. پروژه هایی مانند تبدیل به یکی از طرفداران گروه های مورد علاقه تان، جلوگیری از پوشیدن پیراهنی خاص یا کوتاه بودن مو و… یک مانع برای صمیمیت است.
شریک زندگی شما، نیاز به احساس اعتماد به نفس دارد و شما باید افکار و احساسات او را بپذیرید و آنها را رد یا مسخره نکنید و در سمت دیگر شریک زندگی تان هم باید افکار و احساسات شما را قبول کند.
البته در زمان هایی هم تغییر لازم و مهم است. برای مثال می خواهید خانه بخرید. بنابراین باید به اندازه کافی صرفه جویی کنید پس باید تبدیل به یک صرفه جو شوید. در این زمان هم باید اعتماد و پذیرش بر انتقاد و قضاوت اولویت داشته باشد.

7) حمایت
در یک مطالعه 5 ساله، محققان در دانشگاه آیوا (Iowa) متوجه شدند زوج های تازه ازدواج کرده چهار نوع مختلف از پشتیبانی و حمایت دارند:

  • حمایت جسمی و روحی: به اشتراک گذاشتن، گوش دادن و نگه داشتن دست و بغل کردن
  • اعتماد به نفس: بالا بردن عزت نفس و اعتماد به نفس
  • معلومات: مشاوره دادن اطلاعات عمومی
  • محسوس: کمک با پذیرش مسئولیت های بیشتر و یا حل مسئله

هر فردی یک ایده متفاوت از مقدار و نوع حمایت دارد.

8) لبخند به هم
خنده مُسری است. زمانی که صدای خنده می شنویم، مغز ما بطور خودکار دست به عمل می زند. با توجه به مطالعات متعدد از جمله مطالعات موسسه علوم اعصاب دانشگاه کالج لندن ما بطور طبیعی حرکات و حالات صورت افرادی که با ما صحبت می کنند را تقلید می کنیم.
ما زمانی که لطیفه یا جوک خنده دار می شنویم، بازی می کنیم یا ما را غلغلک می دهند و… می خندیم اما خنده فقط نشانه ای نیست که ما فکر می کنیم چیزی خنده دار است. خنده یکی دیگر از روش هایی است که ما را به سایر افراد می چسباند! خنده جهانی است و نه تنها روحیه را بالا می برد بلکه روابط را افزایش می دهد.

توجه داشته باشید در متن بالا به آقایان یا خانم ها اشاره نکردیم! بلکه از عبارت شریک زندگی استفاده شد.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «ارتباط صمیمی»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقالات وب سایت HowStuffWorks به عنوان منابع اصلی مورد استفاده قرار گرفته اند.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا