مِن مِن نکنید و بطور واضح صحبت کنید

مِن مِن کردن زمانی است که به میزان کم و غیر کافی صحبت می کنید، مردم نمی فهمند که چه می گویید و اغلب می خواهند تا دوباره حرف تان را تکرار کنید. این یک عادت آزار دهنده است و اگر شما بتوانید بدون مِن مِن کردن صحبت کنید، فرد خوش شانسی هستید.

احتمالاً تا به حال یک مکالمه ی تلفنی با اتصال ضعیف داشته اید و یا با فردی کم شنوا وارد صحبت و گفتگو شده اید و در این شرایط احتمالاً بدون آنکه فکر کنید با صدای بلند و واضح شروع به صحبت کرده اید.

بنابراین شما می توانید آگاهانه یا از روی عادت، واضح صحبت کنید. این بسیار عالی است اما بیایید در اینجا با چند تکنیک ساده هم آشنا شویم.

1) صاف بایستید. خوب و درست ایستادن کمک می کند تا احساس اعتماد به نفس داشته باشید. همچنین درست ایستادن کمک می کند تا تنفس بهتر و قوی تر داشته باشید.

2) از عصبانیت دوری کنید. افرادی که سریع صحبت می کنند یا اعتماد به نفس ندارند و یا عصبانی هستند. برای آنکه واضح و روشن صحبت کنید و دیگران متوجه حرف های شما بشوند باید با سرعتی نرمال صحبت کنید.

3) از گفتن «اشتباه کردم» نترسید. این یک مهارت است. فراموش نکنید شما این توانایی را دارید که در کاری که قوی نیستید تمرین کنید و یاد بگیرید.

برای بهبود واضح صحبت کردن ابتدا:

1) گوش کنید. به صحبت های دیگران مانند گویندگان رادیو و تلویزیون به خوبی گوش دهید. توجه کنید چگونه کلمات را تلفظ می کنند و با چه سرعتی صحبت می کنند.

2) تمرین کنید. بوسیله ضبط صوت یا میکروفون متصل به کامپیوتر، صحبت کنید و صدای خود را ضبط نمایید. سپس به صدای ضبط شده گوش بدهید. این یک فرصت عالی است تا اطلاعاتی از کارهای نامعقول خود بدست آورید. اگر مِن مِن می کنید، به عقب برگردید و مجدد صحبت کنید.

3) حداقل 10 دقیقه در روز، خواندن با صدای بلند را تمرین کنید. اگر دوست داشتید آواز بخوانید. حتماً هم لازم نیست در جمع باشید یا به عبارتی شنونده داشته باشید.

بنابراین برای اینکه واضح و روشن صحبت کنید و مِن مِن کردن را کنار بگذارید، بهتر است:

1) با دهانی باز و صدایی بلند صحبت کنید. البته نه با صدایی بسیار بلند که انگار مار نیش تان زده است! و نه با لب ها و دندان های بسته!

2) شمرده صحبت کنید.

3) سرعت حرف زدن تان را هم فراموش نکنید.

خیلی عالی می شود اگر در زمان صحبت کردن انعطاف پذیر هم باشید. به عنوان مثال سوال بپرسید. از کلمات تاکیدی استفاده کنید. سند و مدرک ارائه دهید. اگر هم مخاطبان تان کودکان هستند، کمی اغراق هم چاشنی صحبت هایتان کنید.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «مِن مِن نکنید و بطور واضح صحبت کنید»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقالات وب سایت WikiHow به عنوان منابع اصلی مورد استفاده قرار گرفته اند.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا