چگونه شخصیتی کاریزماتیک داشته باشیم؟

در بحث ارتباطات و علوم اجتماعی در بین افراد مختلف بر سر مفهوم کاریزما اختلاف نظر وجود دارد. اما بطورکلی می توان گفت کاریزما در نتیجه تقویت ارتباطات قوی و مهارت های درون فردی به وجود می آید و تمام افراد می توانند این ویژگی را در خود پرورش داده و تقویت کنند.

به منظور داشتن شخصیتی کاریزماتیک شما باید به چگونگی تعاملات تان با دیگران توجه کافی داشته باشید. اشخاصی که دارای کاریزما هستند، توانایی هایشان را به کار می گیرند تا مردم را از یک زاویه دید حرفه ای، ایدئولوژیک یا اجتماعی با خودشان همسو کنند. به این دلیل کاریزما اغلب با مهارت های رهبری پیوند می خورد؛ به این معنا که داشتن یک شخصیت کاریزماتیک می تواند از صفات یک رهبر و مدیر موفق باشد.

زمانی که از افراد مختلف خواسته می شود درباره یک شخصیت کاریزماتیک صحبت کنند، معمولاً اکثر آنها یک چهره عمومی مثل یک سیاستمدار، یک فرد مشهور یا یک مدیر موفق را مثال می زنند. اگرچه تمام این افراد به خاطر داشتن شخصیتی کاریزماتیک انسان های موفقی هستند، اما بسیاری از افراد عادی نیز هستند که چنین شخصیتی را دارند. به عنوان مثال یک دانش آموز موفق، پیشخدمت یک رستوران یا کارمند یک اداره که با همکاران خود ارتباط موفقی دارد نیز دارای چنین شخصیتی هست.

برخی از افراد نسبت به دیگران از کاریزمای بیشتری برخوردار هستند و این خصلت را می توان به راحتی در رفتار آنان تشخیص داد. اما مسئله و پرسش اصلی این است که داشتن چه ویژگی هایی باعث ایجاد این صفت در افراد می شود. در این مقاله شما می توانید با برخی از صفات افراد کاریزماتیک و همینطور چگونگی پرورش و تقویت این صفات آشنا شوید.

1) انسان های کاریزماتیک اعتماد به نفس بالایی دارند یا حداقل قادر می باشند خود را این گونه نشان دهند.

داشتن اطمینان به خود در برقراری ارتباط در شرایط مختلف مهارتی است که بسیاری از افراد فاقد آن هستند. افراد کاریزماتیک نه تنها در هنگام برقراری ارتباط با دیگران با اعتماد به نفس به نظر می رسند، بلکه می توانند به دیگران هم در داشتن اعتماد به نفس کمک کنند. پس این افراد به نوعی یاری رسان و تقویت کننده فرآیند ارتباطات نیز هستند. افراد دارای کاریزما اصلاً متکبر و خودپسند نیستند، بلکه برعکس، افرادی مثبت اندیش و خوش رفتار می باشند.

2) افراد کاریزماتیک دیدی خوش بینانه نسبت به مسائل مختلف دارند.

این افراد علاوه بر داشتن اعتماد به نفس، انسان هایی خوش بین هستند؛ به این معنا که آنها تلاش می کنند در افراد مختلف، شرایط و رویدادها، نکات مثبت را ببینند و معمولاً در هر شرایطی سعی می کنند خودشان را سر حال نگه دارند. این افراد قادر می باشند دیگران را ترغیب کنند که مسائل را از دید آنها ببینند. بنابراین افراد کاریزماتیک می توانند روی دیگران تاثیر بگذارند تا احساسات مثبت بیشتری داشته باشند.

3) افراد کاریزماتیک توانایی دارند که یک بازیگر احساسی باشند.

افراد کاریزماتیک این توانایی را دارند که حتی اگر فرد با اعتماد به نفس و مثبت اندیشی نیستند، وانمود کنند که چنین خصوصیاتی را دارند. این افراد نه تنها در نشان دادن احساسات واقعی شان بسیار توانمند هستند، بلکه معمولاً در نقش بازی کردن یا اقدام کردن به شیوه ای که بتوانند باعث شوند دیگران عقایدشان را باور کنند، بسیار خوب عمل می کنند.

4) افراد کاریزماتیک با علاقه به صحبت های دیگران گوش می کنند.

آنها علاقه دارند به صحبت های دیگران گوش دهند، چون این کار به آنها کمک می کند تا نقطه نظرات و ایده ها و احساسات دیگران را درک کنند. افراد کاریزماتیک به دلیل توانایی در القای حس آرامش به دیگران می توانند راهنمایی های سازنده و تاثیرگذاری به آنها بدهند. یک فرد کاریزماتیک می تواند بطور دلسوزانه و متعهدانه ای به حرف های دیگران گوش کند، صحبت های قبلی آنها را با جزئیات به یاد آورد و با این کار احترام بدست آورد.

یک لبخند صادقانه، یک ارتباط چشمی و حفظ ادب و متانت راهی بسیار موثر برای همسو کردن دیگران با خودتان است. اگر با دیگران رفتاری مودبانه و مطلوب داشته باشید، بیشتر به حرف هایتان گوش می دهند و به راحتی با شما همکاری می کنند.

5) افراد کاریزماتیک هوش بالایی دارند.

این افراد تمایل دارند که با دیگران ارتباط موثر برقرار کنند و معمولاً به خوبی سر صحبت را با دیگران باز کرده و گفتگوها را شروع می کنند. آنها علاوه بر اینکه هوش بالایی دارند، بطور دائم دانش و معلومات خود را به روز می کنند و همواره آگاه هستند که در اطرافشان چه می گذرد. آنها اغلب بطور کارشناسانه ای در زمینه های مختلف آگاهی و اطلاعات دارند و به گونه ای درباره موضوعات پیچیده توضیح می دهند که مخاطبان شان به راحتی می توانند توضیحات آنها را درک کنند. دانش تخصصی باعث می شود اطمینان و باور دیگران نسبت به افراد کاریزماتیک افزایش یابد.

6) افراد کاریزماتیک انسان هایی قاطع هستند.

انسان های کاریزماتیک باید قادر باشند افراد را متقاعد کنند که کارهایی را که مد نظر آنها است، انجام دهند و افراد را به یک دلیل واحد با هم متحد کنند. رهبران کاریزماتیک انسان هایی قاطع هستند، اما معمولاً با روش هایی ظریف می توانند افراد را توسط استدلال هایی که به کار می برند، قانع کرده و با خوش بینی شان در افراد اشتیاق و اطمینان ایجاد کنند و با بکارگیری احساسات آنها، قاطعیت خود را حفظ کنند.

داشتن شخصیتی کاریزماتیک برقراری ارتباطات پویا و کارآمد همراه با اشتیاق، داشتن زبان بدن مثبت، خوش بینی، اعتماد به نفس، توانایی متقاعد کردن دیگران و جلب احترام و اعتماد به دیگران را می طلبد. همه افراد می توانند از طریق یادگیری و پرورش مهارت های تعاملی خودشان و با انجام تمرینات لازم، فردی کاریزماتیک باشند؛ اما توجه به این نکته مهم است که هر فردی، هر چقدر هم شخصیتی کاریزماتیک داشته باشد، باز هم نمی تواند تمام افراد را از خود راضی نگه دارد و با خود همسو کند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «چگونه شخصیتی کاریزماتیک داشته باشیم؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله آلاء نواح در مجله موفقیت، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا