چه کسانی به عنوان مردم شرپا شناخته می شوند؟

شما می توانید مردم شرپا را در بالای ارتفاعات کوه هیمالیا در نپال ببینید. آنها به خاطر مهارت شان در کوهنوردی مشهور می باشند. بسیاری از مردم شرپا از طریق ایفای نقش راهنمای گردشگران، راهپیمایان و کوهنوردان بر فراز مسیرهای صخره ای و شیب دار امرار معاش می کنند.

شرپاها در ابتدا از مغولستان به تبت مهاجرت کردند و سپس تبت را ترک کردند و در منطقه ای در نپال موسوم به سولوخومبو ساکن شدند. تنزینگ نورگی راهنمای شرپایی یکی از اولین دو نفری بود که به قله اورست راه یافت و این مسیر را برگشت. در 29 ماه مه سال 1953 تنزینگ و سر ادموند هیلاری از نیوزلند به قله 8850 متری صعود کردند. این سفر بواسطه حمل تجهیزات و آذوقه به بالای کوه بیش از دو ماه به طول انجامید.

پیش از آن، تنزینگ شش بار سعی کرده بود تا به قله اورست صعود کند. او در تامی، یکی از روستاهای سولوخومبو، بزرگ شده بود، منطقه ای که توسط اهالی شرپا در نپال و در مجاورت پایگاه مردمی کوه اورست قرار داشت. تنزینگ پس از صعودش به همراه هیلاری شهرت بین المللی بدست آورد و قهرمان مردم نپال و شرپا شد.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «چه کسانی به عنوان مردم شرپا شناخته می شوند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو کجا؟، ترجمه دکتر بهادر صادقی و دکتر شیوا صالحی شهیدی از نشر سایه گستر، منتشر شده در زمستان ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۵۰۲-۱۵۱-۹ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا