آزار جنسی روی DNA قربانیان تاثیر می گذارد

سال ها است که روانشناسان، از تاثیر عمیق و گاه غیر قابل ترمیم آزار جنسی بر روان قربانیان خبر می دهند و می گویند تاثیرات این سانحه، تا مدت ها قربانیان و اطرافیان شان را تحت تاثیر قرار می دهد؛ اما این بار محققان، فراتر رفته اند و می گویند که این آزارها، نه تنها بر وضعیت روانی خود فرد، بلکه بر DNA او و میراثی که برای نسل های بعد می گذارد هم اثر می گذارند.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، به گفته پژوهشگران، حوادث تروماتیک و شوک های روانی، نه تنها به جسم که بر روان افراد ضربه ای جدی وارد می کنند و زندگی آنها را دستخوش تغییرات آسیب زایی می کنند. اما گذشته از این، به باور پژوهشگران دانشگاه هاروارد، این آزارها کدگذاری و علائم شیمیایی بدن آزار یافتگان را تغییر می دهند و این تغییرات می تواند نسل به نسل، DNA بازماندگان از این فجایع را تحت تاثیر قرار دهد.

محققان این اتفاق را زخم مولکولی نامیده اند و می گویند که این زخم ها، بر کیفیت اسپرم هایی که زمینه را برای لقاح بعدی فراهم می کنند، هم تحت تاثیر می گذارد و دیگر تردیدی ندارند که DNA کودکی که والدین یا اجدادش قربانی تجاوز بوده اند، با کودکان دیگر تفاوت های غیر قابل انکار و جدی دارد.

منابع

خبر علمی «آزار جنسی روی DNA قربانیان تاثیر می گذارد» توسط هیئت تحریریه خبر پورتال یو سی (شما می توانید) با استناد به ScienceDaily و مجله دانستنیها، ترجمه، تدوین و نگارش شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا