ارائه مدل ریاضی برای ساخت ماشین زمان

دانشمندان علوم فیزیک مدعی شده اند که توانسته اند یک مدل ریاضی برای ساخت یک ماشین برای سفر در زمان ارائه کنند.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، سفر در زمان برای ما به فیلم های علمی – تخیلی محدود می شود، ولی در حقیقت دانشمندان علوم فیزیک به دنبال تحقق این موضوع هستند و قصد دارند واقعیت و خیال را به هم پیوند زده و انسان را در زمان به پیش ببرند. در حقیقت دانشمندان به تازگی مدعی شده اند که توانسته اند یک نوع ماشین زمان را طراحی کنند که از نظر تئوری قابل استفاده به نظر می رسد.

آنها مدعی هستند که این جعبه می تواند به صورت تئوری در ابعاد زمان و مکان به حرکت دربیاید و به همین دلیل می توان گفت که آنها به نوعی اولین ماشین زمان را (حداقل از نظر تئوری) ساخته اند.

ماشین زمان چگونه کار می کند؟

دانشمندان می گویند که برای اینکار باید از منحنی زمان – مکان در کهکشان ها استفاده کرد تا بتوان به کمک آن زمان و مکان را به صورت یک حلقه خم کرد تا به این ترتیب بتوان یک فرد را به زمان آینده یا گذشته فرستاد. بن تیپت (Ben Tippett) به عنوان یکی از دانشمندان ارائه کننده این تئوری در این باره می گوید: «مردم فکر می کنند که سفر در زمان امری تخیلی است، ولی ما فکر می کنیم که این امر تنها به این دلیل عملی نیست که ما آن را انجام نمی دهیم. با این وجود این امر از نظر ریاضی قابل انجام است.»

تیم تحقیقاتی یاد شده اعضای دیگری مانند دیوید سانگ (David Tsang) از دانشگاه مریلند را نیز در اختیار دارد و این تیم با استفاده از تئوری نسبیت عام اینشتین توانسته اند مدلی را بسازند که می تواند نخستین ماشین زمان جهان باشد. نام این مدل TARDIS در نظر گرفته شده که مخفف عبارت «قلمرو بازگشت دهنده زمان و مکان قابل سفر» (Traversable Acausal Retrograde Domain in Space-time) است. البته فاصله بین تئوری و عملیاتی شدن یک پروژه به اندازه ای زیاد است که نمی توان این تئوری را حتی تا اندازه ای قابل قبول، عملیاتی دانست.

منابع

خبر علمی «ارائه مدل ریاضی برای ساخت ماشین زمان» توسط هیئت تحریریه خبر پورتال یو سی (شما می توانید) با استناد به Science Alert و مجله دانشمند، ترجمه، تدوین و نگارش شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا