اندام درد جدید در پوست کشف شد

دانشمندان بخش جدیدی از بدن انسان را کشف کرده اند که در احساس درد دخالت دارد. آنها امیدوارند با کمک این کشف جدید بتوانند داروهای مسکن جدیدتری بسازند.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، دانشمندان طی پژوهش های خود متوجه شده اند سلول های مخصوصی که دور سلول های عصبی احساس درد وجود دارند تا بخش بیرونی پوست انسان کشیده می شوند و به حس درد در بدن منجر می شوند.

این کشف نشان دهنده وجود عضو جدید ورای احساس درد است. پروفسور پاتریک ارنفورس (Patrik Ernfors) یکی از مولفان ارشد این پژوهش در انستیتو کارولینسکا سوئد (Karolinska Institutet) می گوید: «اکنون سوال اصلی اینجا است که آیا این سلول ها بطور واقعی دلیل نوع خاصی از اختلالات مربوط به دردهای مزمن هستند یا خیر؟»

محققان در این پژوهش که در ژورنال ساینس (Science) منتشر شده، توضیح داده اند ماهیت سلول های پوست را بررسی کرده اند. این سلول ها تاکنون مورد بررسی قرار نگرفته بودند. آنها نوعی از سلول های شوان (Schwann) هستند که سلول های عصبی را در بر می گیرند و به ادامه حیات آنها کمک می کنند.

تحقیقات نشان داد سلول های مذکور شکلی شبیه اختاپوس دارند. دانشمندان پس از بررسی بافت ها، مجموعه ای از سلول ها را کشف کردند که زیر لایه خارجی پوست قرار دارند اما این سلول های امتداد یافته و انتهای سلول های عصبی احساس درد را در بر می گیرند. به این ترتیب حس درد به لایه خارجی پوست منتقل می شود.

دانشمندان از این کشف بسیار متعجب هستند، زیرا تا مدت ها تصور می شد بخش انتهایی سلول های عصبی در پوست هیچ پوششی ندارد. مهم ترین کشف این گروه از محققان آن بود که سلول های شوان می توانند درد را حس کنند.

منابع

خبر علمی «اندام درد جدید در پوست کشف شد» توسط هیئت تحریریه خبر پورتال یو سی (شما می توانید) با استناد به ScienceDaily و مجله دانستنیها، ترجمه، تدوین و نگارش شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا