با یادگیری مداوم، از دنیا عقب نمانید

باور کنید یا نه، فرآیند یادگیری با فارغ التحصیلی از دانشگاه به پایان نمی رسد. همه ما زندگی خود را با مقدار اندکی دانش کاربردی آغاز می کنیم، پس وظیفه داریم تا جای ممکن به خود آموزش دهیم. افرادی که نتواند این کار را انجام دهند، به سرعت عقب می مانند.

تحصیلات، تجربه و اشتیاق هر کدام موتورهایی هستند که جرقه های موفقیت را روشن می کنند؛ اما اگر بخواهید سرعت داشته باشید و حرکت خود را در لحظه حفظ کنید، باید با آموزش مداوم، سوخت دائمی خود را تامین کنید. دنیا پیوسته در حال تحول است و برای اینکه در جریان جدیدترین ابتکارات قرار گیرید و بدانید چگونه باید آنها را بطور موثر اهرم کنید، لازم است کنجکاوی به خرج دهید و برای گسترش بنیان دانش خود پیوسته تلاش کنید.

یاد گرفتن هر روزه چیزی جدید در حوزه کارتان کمک می کند یک قدم به کسب اهداف خود نزدیک تر شوید.

در این مقاله شما می توانید با 3 استراتژی آشنا شوید که برای پرورش میل به کسب دانش و بکارگیری آن برای موفقیت موثر می باشند.

1) اطلاعات چالش برانگیز بخوانید.

گسترش دانش تنها به معنای کسب اطلاعات بیشتر نیست؛ اگرچه دریافت اطلاعات به ارزش آن می افزاید. برای تقویت دانش در زمینه رشته خودتان باید پیوسته به دنبال منابع جدید و سودمند و مرتبط اطلاعات باشید که به شما انگیزه ای برای خروج از منطقه امن تان می دهند. مطالعات چالش برانگیز یکی از روش های مهم رسیدن به این هدف است.

اگر منابعی پیدا کنید که هم مفید باشند و هم شما را وادار به فکر کردن کنند، در پایان از کاری که انجام داده اید، شادمان خواهید شد. تحقیقات را با یک کارشناس خبره در رشته خود آغاز کنید؛ آنها چه نوشته اند؟ مطالعه چه کتاب هایی را به شما توصیه می کنند؟ با چه کسانی همکار بوده اند؟ هدف تان این باشد که هفته ای چهار یا پنج مقاله خوب بخوانید و حداقل ماهی یک کتاب را تمام کنید.

همچنین نباید در دام تعصب بیفتید. اگر نقطه نظرات مختلفی درباره موضوع مورد مطالعه تان وجود دارد، آنها را بخوانید و سر در بیاورید اختلاف بر سر چیست. افکار مخالف لزوماً چیز بدی نیستند و می توانید پس از مطالعه، نکات کلیدی آن را برای بکارگیری در زندگی خود انتخاب کنید. اگر نمی توانید تئوری مورد مطالعه خود را عملی کنید، به احتمال زیاد موضوع مناسبی را انتخاب نکرده اید.

2) به دنبال بازخورد سازنده باشید.

علاوه بر اینکه باید مطالعه را به صورت یک عادت در آورید، باید مقید باشید از افرادی که انتقاد صادقانه اما سازنده می کنند، بازخورد بگیرید. یادگیری تنها استفاده از منابع معمول، مخصوصاً به انتخاب خودتان، نیست؛ بلکه بازخورد هدفمندی است که به کشف نقاط کور و قدم های اشتباهی که خودتان متوجه آنها نشده اید، کمک می کند. در مجموع، هدف این است که انسان بهتر و باهوش تری شوید؛ پس تمرکز شما باید روی افزایش زکاوت تان با استفاده از تمامی منابع موجود باشد.

آیا پذیرفتن بازخورد از طرف دیگران همیشه آسان است؟ البته که نیست. اینکه یک شخص سوم بخواهد کمبودهای شما را مورد بررسی قرار دهد، قابل هضم نیست. جزئیات این واقعیت را عوض نمی کنند که بازخوردها برای ارتقای موفقیت شما لازم هستند؛ پس پیشاپیش تصمیم بگیرید پوست کلفت باشید و از بازخوردهای سازنده با آغوش باز استقبال کنید.

3) طوری یاد بگیرید که بتوانید به دیگران نیز آموزش دهید.

کسب دانش تازه و بکارگیری آن در زندگی بتدریج شانس دستیابی به موفقیتی را که برای خودتان در نظر گرفته اید، افزایش می دهد؛ همچنین کمک می کند دیگران با قابلیت های شما آشنا شوند. موفقیت های شما بندرت ممکن است دیده نشوند و زمانی که درباره راز موفقیت شما سوال می کنند، می توانید آنها را به منابعی ارجاع دهید که به خودتان کمک کرده اند. با دست و دل بازی دانش خود را با دیگران قسمت کنید و دیگران را رقبایی نبینید که جایگاه شغلی، مشتریان یا شهرت و اعتبارتان را هدف گرفته اند؛ آنها را دوستان بالقوه ای بدانید که از طریق گسترش این دانش، به توسعه ثروت کمک می کنند.

همچنین کمک کردن به دیگران شما را وادار می کند افکار خود را با دقت و وضوح به دیگران منتقل کنید، اما شنیده شدن به تنهایی کافی نیست؛ خودتان نیز باید توسط دیگران درک شوید. ایده های شما هرگز موثرتر از توانایی تان در فهماندن آنها به دیگران نیستند. اگر فکرش را بکنید، به احتمال زیاد مربیان زیادی بوده اند که در رسیدن به جایگاه فعلی به شما کمک کرده اند. شاید کلیشه ای به نظر برسد، اما حقیقت دارد که هر کس غنی تر است، محتاج تر است؛ بنابراین هیچ فرصتی را برای به اشتراک گذاشتن دانش، درس و توصیه های خود با دیگران از دست ندهید.

اگر می خواهید تا آخر عمر شاگردی باشید که نه تنها از موفقیت های خود، بلکه از کمک کردن به دیگران انگیزه می گیرد، هدف تان باید همواره خلق یک اکوسیستم فعال باشد که یادگیری و رشد پیوسته را پرورش می دهد. کنجکاوی و عطش شما برای کسب دانش، ناگزیر الهام بخش دیگران خواهد بود؛ پس همانطور که در سفر زندگی به پیش می روید، مراقب هدف تان باشید.

هر از گاهی یک کتاب خوب بخوانید، بازخوردهای لازم را بگیرید و سپس آن را به دیگران قرض دهید. دنیا منبع بی پایان دانش است و استفاده از آن تنها به خود ما بستگی دارد.

منابع

مقاله آموزشی «با یادگیری مداوم، از دنیا عقب نمانید»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا