ساخت هیدروژلی که می تواند خودش را ترمیم کند

پژوهشگران ادعا می کنند، ماده ای ساخته اند که می تواند استخوان ها، گوشت و حتی پوست خود را ترمیم کند.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، این پژوهش که توسط دانشمندان استرالیایی صورت گرفته است ادعا دارد که برخی از ژل ها توانایی تحمل فشار مکانیکی زیادی را دارند، برخی می توانند خود را ترمیم کنند و برخی دیگر می توانند شکل و حتی رنگ خود را تغییر و بهبود دهند. اما اینکه تمام توانایی ها در یک هیدروژل جمع شود تاکنون امری محال به شمار می رفته است.

دانشمندان استرالیایی ادعا می کنند که موفق به ساخت هیدروژلی پویا شدند که می تواند همزمان هم محکم باشد، هم خود را تغییر شکل دهد و هم تغییراتش را به حافظه بسپرد.

دانشمندان فعال در این پروژه، عنوان کردند که این هیدروژل همانند پوست انسان قابلیت ترمیم خود را دارد. همچنین قابلیت بلند کردن اشیای خیلی سنگین را دارد و می تواند همچون ماهیچه های انسان تغییر شکل دهد. از دیگر نکات این هیدروژل این است که تمام فرآیندهای تغییر در آن در عرض چند ثانیه انجام می گیرد.

اما جالب است بدانید که با استفاده از این هیدروژل ها، دانشمندان ورقه های نازک گوشت و پوست انسانی نشکن ساختند. این ورقه ها هنگام تغییر دما، تغییر شکل می دهد و به حالت های مختلفی تبدیل می شود.

دانشمندان در تلاش هستند که این هیدروژل ها را به جوهر چاپ سه بعدی تبدیل کنند.

منابع

خبر علمی «ساخت هیدروژلی که می تواند خودش را ترمیم کند» توسط هیئت تحریریه خبر پورتال یو سی (شما می توانید) با استناد به The Australian National University و مجله دانشمند، ترجمه، تدوین و نگارش شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا