آیا ارتباطی بین قرار گرفتن در معرض نور خورشید و وسواس وجود دارد؟

متخصصان دانشگاهی در نیویورک با بررسی محل زندگی بیماران مبتلا به اختلال وسواس فکری – عملی و ثبت عرض جغرافیایی این مکان ها به اطلاعات جالبی دست یافته اند. عرض جغرافیایی، موقعیت شمالی – جنوبی هر نقطه از زمین را از خط استوا نشان می دهد و این موقعیت در میزان دریافت نور خورشید بسیار موثر است.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، این محققان دریافتند افرادی که در عرض های بالاتر زندگی می کنند در معرض خطر بیشتری برای اختلال وسواس فکری – عملی قرار دارند. در این مکان ها میزان دریافت نور خورشید بسیار کم است. کشورهایی که در بالاترین عرض ها قرار دارند شامل روسیه، کانادای شمالی و گرینلند هستند. همچنین کشورهای نروژ، فنلاند و سوئد نیز در عرض های بالا واقع می باشند.

محقق ارشد این پژوهش با تکیه بر یافته ها، نتایج را جالب توجه می داند، چرا که اعتقاد دارد این نتایج و مدارک سبب می شود به اختلال وسواس نگاهی تازه شود. بویژه اینکه نتایج فوق، ارتباط زندگی در مناطق دارای نور بالاتر را با میزان کمتر اختلال وسواس نشان می دهد. به باور محققان این ویژگی می تواند مربوط به تنظیم نبودن ساعت داخلی بدن یا ریتم شبانه روزی با طبیعت باشد.

متخصصان اضافه می کنند که افراد دارای اختلال وسواس معمولاً در خوابیدن دچار مشکل هستند و دیرتر از آنچه تمایل دارند به خواب می روند. این مسئله می تواند موجب دیر بیدار شدن از خواب شود تا دیر خوابیدن را جبران کند. الگوی دیر خوابیدن و دیر بیدار شدن می تواند علائم اختلال وسواس را بدتر کند. همچنین به اعتقاد پژوهشگر ارشد این مطالعه، این تاخیر ممکن است موجب شود تا فرد کمتر در معرض نور صبحگاهی قرار گیرد که خود می تواند بطور بالقوه سبب ناهماهنگی بین فرآیندهای زیستی بدن و چرخه نور – تاریکی در محیط بیرون شود.

افرادی که در مناطق دارای آفتاب کمتر زندگی می کنند، فرصت های کمتری برای تنظیم ساعت شبانه روزی بدن دارند که ممکن است سبب افزایش علائم اختلال وسواس شود.

محققان این پژوهش اعتقاد دارند که ارائه برنامه درمانی خاص بر اساس این اطلاعات هنوز زود است و نیاز به پژوهش های بیشتری وجود دارد. این گروه پژوهشی در حال بررسی این موضوع هستند که آیا قرارگیری بیشتر در معرض نور صبحگاهی می تواند برای افراد مبتلا به اختلال وسواس مفید باشد تا بتواند راهی برای درمان بهتر علائم اختلال وسواس یافت یا خیر.

منابع

خبر علمی «آیا ارتباطی بین قرار گرفتن در معرض نور خورشید و وسواس وجود دارد؟» توسط هیئت تحریریه خبر پورتال یو سی (شما می توانید) با استناد به مجله Happiful و مجله ندای تندرستی، ترجمه، تدوین و نگارش شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا