29 جولای (7 مرداد) روز جهانی ببر

29 جولای (ژوئیه) یا 7 مرداد ماه، روز جهانی ببر است و در این روز جهانیان به اهمیت این موجود زیبا و با ابهت و البته در معرض خطر توجه بیشتری خواهند داشت تا شاید راهکاری بهینه برای نجات این گونه جانوری اندیشیده شود.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، روز جهانی ببر در سال 2010 و در نشست جهانی ببر در سن پترزبورگ روسیه به عنوان یک رخداد به تقویم جهانی افزوده شد. این روز نشان دهنده یک موجود زنده نیست؛ بلکه به نوعی بلایی که انسان بر سر گونه های مختلف آورده و تلاش برای نجات یکی از زیباترین موجودات کره زمین را به ما یادآور می شود.

البته پروژه های حفاظت از ببرها از سال ها پیش از اینکه این روز برای آنها تعیین شود، آغاز شده اند. برای مثال در کشور هندوستان از دهه 70 میلادی قوانینی برای محافظت از این موجودات وضع شده است. در همین دهه، کشور چین نیز که یکی از اصلی ترین شکارگاه های ببر در جهان بوده است، شکار این حیوانات را ممنوع اعلام کرده است. این موجودات به دلیل خواص دارویی استخوان ها و ارزش بالای پوست شان به دفعات با شکار غیر قانونی روبرو شده اند و تلاش جهانی برای نجات این گونه در معرض خطر ادامه دارد.

یکی از دردناک ترین نکات درباره ببرها این است که از میان 9 شاخه اصلی ببرها، سه شاخه منقرض شده و 6 شاخه نیز در معرض انقراض قرار دارند. متاسفانه یکی از گونه های منقرض شده ببرها، ببر مازندران بوده است. امروزه بزرگترین ببرهای جهان، ببرهای سیبری هستند که اندازه آنها به بیش از 3 متر می رسد و وزنی بین 300 تا 360 کیلوگرم دارند. دیگر گونه های ببر نیز ببرهای چین یا شیامن، ببر سوماترا، ببر هندوچین، ببر بنگال و ببر مالای هستند که تقریباً همه آنها در معرض خطر انقراض قرار دارند.

به صورت واضحی تلاشی جهانی برای نجات این موجودات وجود دارد و وظیفه تمامی کشورها است که برای حفاظت از این موجودات، قوانین و ساختار ویژه ای را وضع کرده و به بقای این گربه سانان زیبا کمک کنند.

منابع

خبر علمی «29 جولای (7 مرداد) روز جهانی ببر» توسط هیئت تحریریه خبر پورتال یو سی (شما می توانید) ترجمه، تدوین و نگارش شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا