چگونه گرگ ها شکار می کنند؟

گرگ همیشه از شهرت بدی برخوردار بوده است و در افسانه ها و شعرهای کودکان و داستان های جن و پری، به عنوان یک موجود بد ذات و شرور معرفی شده است.

حالا این حیوان چگونه غذا به دست می آورد؟ به هنگام جستجو برای غذاها، گرگ ها به دنبال هم به صورت منظم حرکت می کنند که ممکن است صدها مایل یا بیشتر را طی کنند. گاهی اوقات چند هفته طول می کشد تا یک دور گردش خود را کامل کنند. هر چند وقت یکبار، گرگ ها گوش ها، چشم ها و بینی خود را برای هوشیاری بیشتر در مقابل شکار احتمالی تیز می کنند.

همچنین گرگ ها در طول مسیر از خود رد پا به جای می گذارند. این علامت ها می تواند کُنده درختان، درختان و سنگ ها و یا چیزهای دیگری باشد که آنها روی آن ادرار می کنند؛ درست مانند کاری که سگ ها روی بوته زارها انجام می دهند. هرگاه گرگی به دنبال رد پای آنها بیاید، به دقت آنجا را می بوید. بدین طریق می فهمد که گرگ ها از آن مسیر عبور کرده اند یا نه.

غذای اصلی گرگ ها گوشت است و نوع آن بسته به این دارد که چه شکاری بیشتر در دسترس باشد. گرگ ها حیواناتی چون بز کوهی، گوزن و بسیاری دیگر از حیوانات بزرگ سم دار را گرفته و می خورند. در کانادا و آلاسکا، گرگ ها گله های گوزن را تعقیب می کنند و بچه گوزن ها و آنهایی را که از گله دور افتاده اند، شکار می کنند. در قطب شمال، آنها به گاوها حمله می کنند و زمانی که دام های اهلی در مراتع آنجا بدون نگهبان رها شوند، احتمالاً کشته و نصیب گرگ ها خواهند شد.

خرگوش ها و جوندگان، هنگامی که شکار آسان تری در اطراف نباشد، به وسیله گرگ ها شکار خواهند شد. چنانچه هیچ گوشتی پیدا نکنند، میوه به عنوان مثال انگور خواهند خورد.

گاهی اوقات گرگ ها، ساعت ها شکار خود را تعقیب می کنند. آنها بطور خستگی ناپذیر و بدون سرعت زیاد قدم بر می دارند و می توانند مایل ها این تعقیب را ادامه دهند تا سرانجام شکار را خسته کنند. چند گرگ از جلو و چند تای دیگر ممکن است از عقب حمله کنند. سرانجام وقتی حیوان شکار شده می افتد و از پا در می آید، گروهی به طرف آن یورش برده و آن را گاز گرفته و زخمی می کنند تا اینکه حیوان بمیرد. سپس همه اعضای گروه با حرص و ولع شروع به خوردن می کنند و گاهی اوقات هر کدام 7 کیلو گوشت می خورند. باقیمانده گوشت پنهان و دفن می شود که در آینده از آن استفاده شود.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «چگونه گرگ ها شکار می کنند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو چرا و چگونه، نوشته ی آرکادی لئوکوم و ترجمه سعید درودی از انتشارات بهزاد، منتشر شده در 1391 با شابک 8-57-5959-964 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا