چگونه روزهای هفته نامگذاری شدند؟

مدت ها از تاریخ زندگی انسان می گذشت ولی هنوز اسمی برای روزهای هفته به وجود نیامده بود. دلیل این موضوع نیز بسیار ساده است. زیرا هنوز در آن زمان چیزی به نام «هفته» اختراع نشده بود. در آن روزها، تنها تقسیم بندی که بشر می شناخت، ماه های سال بود که البته برای روزهای ماه نیز اسمی در نظر گرفته نشده بود. اما از روزی که بشر به زندگی شهرنشینی روی آورد، متوجه این موضوع شد که باید روز مخصوصی را برای داد و ستد تعیین نماید. گاهی از اوقات روز داد و ستد را هر ده روز یکبار قرار می دادند، گاهی هر هفت روز یکبار و زمانی هم هر پنج روز یکبار را برای داد و ستد در نظر می گرفتند.

بابلی های باستان از بین ده روز، هفت روز و پنج روز، هفته را برگزیدند و در روز هفتم همه دست از کار می کشیدند و فقط به دور یکدیگر جمع می شدند تا داد و ستد کنند و مراسم مذهبی شان را به جای آورند. یهودی ها نیز از همین شیوه ی بابلی های باستان پیروی کردند ولی روز هفتم را به انجام دادن اعمال مذهبی اختصاص دادند. پس به این ترتیب بود که هفته به وجود آمد.

یهودی ها نامگذاری روزهای هفته را آغاز کردند و به هر روز یک نام مخصوص دادند. البته آنها فقط روز هفتم را «سبت»، یعنی روز استراحت می نامیدند و برای روزهای دیگر هفته، عددی را می گفتند که بیانگر فاصله اش تا روز سبت بود، مانند روز اول (یکشنبه)، روز دوم (دوشنبه)، روز سوم (سه شنبه) و….

زمانی که مصری ها نیز هفته را پذیرفتند، در نامگذاری از ماه و خورشید و ستارگان کمک گرفتند. یعنی نام پنج ستاره را همراه با نام خورشید و ماه بر روزهای هفته گذاشتند. رومی ها نیز همین شیوه ی نامگذاری را از مصریان گرفتند: 1) روز خورشید 2) روز ماه 3) روز مریخ (مارس) 4) روز عطارد (مرکوری) 5) روز ژوپیتر 6) روز ونوس 7) روز کیوان یا زحل (ساتورن).

اما انگلیسی ها نام روزهای هفته را از آنگلوساکسون ها اقتباس کردند که آنان نیز هر روزی را به نام یکی از خدایان خودشان (که همان خدایان رومی ها بود) می خواندند. اکنون می بینید که چگونه انگلیسی ها از آنگلوساکسون ها و آنها نیز از رومی ها در این نامگذاری پیروی کرده اند. البته برای پنجشنبه به جای ژوپیتر رومی ها نام خدای خودشان را که «تور» نام داشت و در رب النوع «رعد» بود نهادند. برای روز جمعه نیز به جای اسم ونوس رومی ها، نام همسر خدای «ئودین» خود را که فریگ بود انتخاب کردند.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله آموزشی «چگونه روزهای هفته نامگذاری شدند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو چرا و چگونه، نوشته ی آرکادی لئوکوم و ترجمه سعید درودی از انتشارات بهزاد، منتشر شده در 1391 با شابک 8-57-5959-964 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا