کانال سوئز چگونه ساخته شد؟

کانال سوئز یکی از مهم ترین آبراه های مصنوعی جهان است. این آبراه در مصر قرار دارد و دریای مدیترانه را به دریای سرخ متصل می کند. کانال سوئز کوتاه ترین راه آبی برای کشتی هایی است که از اروپا به آسیا و بالعکس سفر می کنند. در واقع با عبور از این کانال حدود 9650 کیلومتر از این مسیر کاسته می شود.

قرن ها بود که ضرورت اتصال مدیترانه به دریای سرخ احساس می شد. برخی معتقدند که اولین کوشش برای انجام این کار حدود دو هزار سال قبل از میلاد مسیح و در زمان فراعنه صورت گرفت. در طول زمان، نقشه هایی برای عملی کردن این تصمیم کشیده شد، ولی هیچ یک تحقق نیافت. پس از آنکه تجارت بین اروپای غربی، هندوستان و خاور دور افزایش یافت، این ایده قوت بیشتری گرفت. حفر کانالی که دریای مدیترانه و دریای سرخ را به یکدیگر متصل می کرد، می توانست مسیر انگلستان به هندوستان را هزاران کیلومتر کوتاه کند. به این ترتیب سرانجام کانال سوئز حفر شد و به بهره برداری رسید.

فردیناند دو لسپس
فردیناند دو لسپس

انگلستان به دلیل افزایش روز افزون تجارت بسیار راغب بود که به حفر کانال سوئز بپردازد. ولی این فرانسوی ها بودند که این ایده را عملی ساختند. یک دیپلمات فرانسوی به نام فردیناند دو لسپس موفق شد حکومت مصر را متقاعد کند و اجازه حفر کانال سوئز را بدست آورد. او هزینه مورد نیاز برای حفر کانال را از کشورهای اروپایی جمع آوری کرد.

طرح های بسیاری برای حفر و ساخت کانال ارائه شد. ولی در این میان، دو لسپس طرح یک مهندس ایتالیایی به نام لویجی نگرلی را برگزید.

کار ساخت کانال سوئز در 25 سپتامبر 1895 میلادی شروع شد و در سال 1869 میلادی به بهره برداری رسید. شش سال بعد، پادشاه مصر دچار بحران مالی شَدید شد و از آنجا که قسمتی از کانال سوئز به او تعلق داشت، سهم خود را به دولت انگلستان فروخت. به این ترتیب انگلستان بخشی از مالکیت سوئز را در اختیار گرفت.

در سال 1956 میلادی دولت مصر کانال سوئز را ملی اعلام کرد و کنترل کامل آن را در دست گرفت. این کار موجب خشم انگلستان و فرانسه و حمله آنها به مصر شد. ولی هر دو کشور در نهایت، مجبور به پذیرش ادعای مصر شدند.

ساخت کانال سوئز ده سال به طول انجامید. حدود 25 هزار مصری و هزار اروپایی برای ساخت و تکمیل این پروژه عظیم کار کردند. در مراسم افتتاح کانال سوئز در 17 نوامبر 1869 میلادی ناوگانی متشکل از 20 کشتی از آن عبور کردند.

کانال سوئز 161.9 کیلومتر طول دارد. پهنای کانال در سطح آب بین 71 تا 128 متر و عمق آن بین 11 تا 13 متر متغیر است. با این حال، کشتی های نفتکش عظیم نمی توانند از این کانال عبور کنند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «کانال سوئز چگونه ساخته شد؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر 1393 با شابک 978-964-307-221-6 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا