چگونه اسنوبرد ساخته می شود؟

اگر تاکنون سعی کرده باشید روی اسنوبرد سوار شوید، می دانید آنطور که به نظر می رسد آسان نیست؛ ساختن اسنوبرد هم همینطور است، چیزهای بیشتری از آنچه می بینیم وجود دارند. اما یک تخته اسنوبرد چگونه ساخته می شود؟

ترجمه توضیحات فیلم

اسنوبرد مایه دلخوشی علاقه مندان ورزش های زمستانی است. هسته اسنوبرد از ورقه نازکی از چوب ساخته شده است. انواع چوب های مختلف برحسب نوع بُرد مورد استفاده قرار می گیرند.

صفحات رویی باید کاملاً به بُرد متصل شوند. سوراخ هایی روی برد ایجاد می شوند و صفحات رویی روی آنها محکم می گردند. یک الگو امکان ایجاد دقیق سوراخ ها را فراهم می کند. رنده کاری برد را به ضخامت مورد نظر می رساند. واضح است که یک برد ضخیم از برد نازک، محکم تر و استوارتر است. حد و حدود برد طی یک فرآیند پرداخت بدست می آید. در این مرحله برد هنوز کاملاً مسطح و بدون انحناء است. سپس تا قبل از مرحله بعد، بردها بطور عمودی نگهداری می شوند.

اکنون باید قسمت های آلومینیومی محکم شوند. این صفحات فایبرگلاس نقطه اتکا خوبی برای قسمت های آلومینیومی هستند. چون باعث محکم تر شدن و راحتی کار روی برد می شوند. تعدادی گیره برد را کاملاً ثابت می کنند. اپوکسی (Epoxy) که چسب بسیار قوی ای بوده و اغلب در مواد کامپوزیت مورد استفاده قرار می گیرد، در دمای اتاق روی فایبرگلاس ریخته می شود. در اینجا برداشتن اپوکسی اضافه و از بین بردن حباب های هوا برای اطمینان از چسبیدن کامل ضروری است.

قسمت فوقانی برد از پلاستیک مقاوم بوده و توسط چاپ سیلک اضافه می شود. در چاپ سیلک، جوهر توسط ابزار تِی مانندی پخش می شود. این روش گذر نامیده می شود. باید رنگ ها را یک به یک اضافه کرده و بین هر بار روکش زدن باید به مدت چندین ساعت خشک شوند.

اکنون برد باید خم شود. یک روکش روی قالب قرار داده می شود. وقتی که قالب بسته می شود، انحنای مورد نظر به برد داده می شود. حرارت گرفتار شده در قالب باعث تنظیم مقدار اپوکسی شده و برد سخت شده از قالب بیرون می آید و به منظور دستیابی به یک برش عالی، اپوکسی اضافه چوب با استفاده از اره نواری برداشته می شود. تیغه اره بعد از هر 50 برد تعویض می شود. این کار به شدت دقیق و دستی است.

سپس یک دست روکش و رنگ (اینبار قرمز) مجدداً توسط چاپ سیلک زده می شود. حالا باید از اسنوبرد محافظت شود. در این مرحله یک جلادهنده (لاک الکل) محافظ به شکل پرده ای ظریف زده می شود. برد از زیر این پرده رد شده و به مدت شش ساعت در خشک کن قرار می گیرد. سنباده، جلادهنده اضافی را از لبه های برد پاک می کند.

اکنون سوراخ های جدیدی روی برد ایجاد می شوند تا محل لایه آلومینیومی نصب شده در ابتدای کار تولید مشخص شود. این سنباده عیوب جلادهنده سخت شده را برطرف کرده و برد را برای جلادهنده دوم آماده می کند. سپس برای دستیابی به پرداخت مطلوب، پایه پلاستیکی سنباده زده می شود.

برد از جهت کاملاً صاف بودن بررسی می شود. یک تیغه، چسبیدن روکش های مختلف را تایید می کند. روی برخی بردها قسمت آلومینیومی لوکس کار می شود و در نهایت برد آماده استفاده است. این کارخانه روزانه 500 اسنوبرد با 30 مدل مختلف تولید می کند.

منابع

فیلم علمی و آموزشی «چگونه اسنوبرد ساخته می شود؟» محصول How It’s Made می باشد که ترجمه آن توسط زهرا صادقی از پورتال یو سی (شما می توانید) انجام شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا