چگونه می توانید ثروتمند بشوید؟

لئو گورا (Leo Gura) یک سخنران و مربی زندگی است. او برای راه اندازی کسب و کار رویایی خود، دستیابی به استقلال مالی، ایجاد یک تحول عظیم برای کاهش نگرانی ها و افکار منفی و افزایش انگیزه، اعتماد به نفس و شادی در بین مردم و… تحقیقات گسترده ای را از سال ۲۰۰۷ شروع کرده است. لئو گورا نتایج مطالعات و تجربه های خود را به صورت مقالات و فیلم های آموزشی منتشر می کند. او در یکی از ویدئوهای خود به موضوع «چگونه می توانید یک ثروتمند بشوید؟» می پردازد. موضوعی که فکر افراد بسیار زیادی را از سراسر دنیا به خود مشغول کرده است و همه آرزوی رسیدن به ثروتی رویایی را دارند.

اما لئو گورا در زمینه ثروتمند شدن و راه های رسیدن به آن، چه نتایجی بدست آورده است؟ در ادامه شما می توانید متن ترجمه شده ی ویدئو «چگونه می توانید یک ثروتمند بشوید؟» را مطالعه نمایید.

سلام. من لئو هستم و در این ویدئو می خواهم به شما بگویم که چطور می توانید یک ثروتمند بشوید.

من از شما می خواهم که تمرکز داشته باشید و عاقلانه به این سوال فکر کنید: «اگر واقعاً می خواهید پولدار شوید چه کار یا کارهایی را باید انجام دهید؟» خب؛ شما باید خالق و خَلق کننده باشید. یک چیزی را خلق کنید که ارزش داشته باشد (مردم حاضر باشند برای آن پول پرداخت کنند) تا بتوانید ثروتمند بشوید.

اما معنی اینکه خلق کنید، چیست؟ آیا الان شما یک خالق هستید یا نه؟ این سوال خیلی مهم است و باید آن را بررسی کنیم. باید ببینیم تا چه حد خالق هستید و تا به حال چه چیزهایی را توانسته اید در اطراف خودتان ایجاد نمایید. البته همه می دانیم که خلق کردن نیاز به ابزارهایی مانند پول، انرژی و وقت دارد.

اختیار، کنترل و آزادی
افراد فقیر نمی توانند خالق هیچ چیزی باشند. کار افراد فقیر این است که خودشان را می فروشند به فردی که آنها را استخدام می کند و برای او کار می کنند. یک مقدار مشخصی را هم به صورت ساعتی، روزانه یا ماهانه پول می گیرند و اگر چیزی هم خلق می شود برای آن فردی می باشد که آنها را استخدام کرده است. البته منظورم این نیست که این کار (استخدام شدن) اشتباه است ولی منظورم دقیقاً این است که خلاقیت شما و خالق بودن تان باید خیلی زیاد باشد. برای اینکه بتوانید ثروتمند باشید باید یک عالمه خلق بکنید و البته باید روی آن چیزهایی که خلق می نمایید، کنترل هم داشته باشید. این موضوع خیلی مهمی است.

در حال حاضر ممکن است شما برای رئیس تان در حال خلق کردن باشید، مانند خلق کردن یک گزارش، خلق کردن نمودارهای گرافیکی، یا شاید محصولی را می سازید، یا به عنوان منشی استخدام شده باشید و یا…. در هر صورت شما در حال خلق کردن چیزی هستید. ایجاد گزارش ها، مدیریت داخلی یا کارهایی از این دست؛ اما متاسفانه شما صاحب خلق هایتان نیستید، بلکه صاحب آنها شرکت یا رئیس شما می باشد. بنابراین زمانی که برای فرد دیگری کار می کنید، خیلی سخت است که ثروتمند و پولدار شوید. دلیلش هم این است که آنها دارند از خلق شما استفاده می کنند، ارزش های شما را کنترل می کنند و نهایتاً خلق شما تحت کنترل آنهاست.

آنها یک سقف شیشه ای برایتان ایجاد می کنند به این صورت که شما تا یک حد مشخص می توانید درآمد داشته باشید و بیشتر از آن امکانش وجود ندارد. در واقع شما محدود می شوید؛ شما می خواهید بیشتر تولید کنید، تصمیم دارید بیشتر ارزش تولید کنید ولی اگر رئیس تان نخواهد، چه می شود؟ در این مواقع است که شما افسرده و سرخورده خواهید شد، چون هیچکس به ایده هایتان توجه نمی کند و اصلاً شما را نمی بینند!

به راه ها و مسیرهای مختلف فکر کنید.
شاید همین الان یک ایده فوق العاده دارید که می تواند میلیون ها دلار برایتان پول ایجاد کند ولی در حال حاضر در شرایطی نیستید که بتوانید خلق یا خلق هایتان را کنترل کنید. در اصل قدرت آن را ندارید که بتوانید ایده تان را پیش ببرید و به این ترتیب ایده تان هیچ وقت تولید نمی شود و هرگز هم متوجه نمی شوید که آن ایده چقدر می توانست برایتان برگشت مالی داشته باشد.

در اینجا می خواهم یک قانون را با شما در میان بگذارم: «ارزش ها، دارایی ها را ایجاد می کنند.» بنابراین هر چقدر چیزهای ارزشمند بیشتری ایجاد بکنید آنها برایتان پول می سازند. این یک قانون امتحان شده و کاملاً قطعی است. باید کاری کنید که در دنیا یک ایجاد کننده و یک خالق باشید. اگر نویسنده هستید، بیشتر بنویسید، مقالات بیشتری را از خودتان منتشر کنید. اگر مهندس هستید، ساختمان های بیشتری را مهندسی نمایید. اگر برنامه نویس هستید، کدهای بیشتری بنویسید. در کل چیزهای بیشتری را خلق کنید. البته باید با هوش باشید، چون منظورم این نیست که بیشتر کار کنید. این یک تله خطرناک است که فکر کنید اگر بیشتر کار کنم می توانم ثروتمند شوم.

اگر تحت استخدام هستید، سعی کنید که ترفیع بگیرید. ترفیع باعث می شود که قدرت خلق بیشتری داشته باشید و درآمد بالاتر هم متعاقب آن بدست آورید. این گونه می توانید در شرکت باقی بمانید و پله های ترقی را طی کنید. هر چند که از این گونه موقعیت های ترفیع، خیلی کم پیش می آید! به همین دلیل هم هست که افراد پولدار خودشان شروع به تولید کردن می کنند. راه پیشنهادی من این است که سعی کنید شریک یا سهامدار آن شرکت (همان شرکتی که در آن استخدام هستید) باشید. سعی کنید به نوعی صاحب آن شرکت باشید و یا خودتان یک شرکت را راه اندازی نمایید. به شما نمی گویم که چون نمی توانید در این مسیر (در استخدام بودن) پولدار شوید همین امروز استعفا بدهید؛ چیزی که می گویم این است که به آن فکر کنید و با هوش و ذکاوت انجامش دهید. ببینید در حال حاضر اگر نمی توانید آن چیزی که در ذهن تان هست و دل تان می خواهد را تولید بکنید و یا آن ارزش را ایجاد نمایید، فکر کنید و راهی را پیدا نمایید. به عنوان مثال یک راه حل این است که با فردی شریک شوید.

ایده اصلی این است که تولید کننده باشید.
شما باید در موقعیتی قرار بگیرید که قابلیت هایتان را بروز بدهید. شما باید تولید کننده ای با یک دید درست باشید. فردی که با تمام وجود خودش کار می کند. فردی که شغل شخصی دارد. فردی که راجع به فیش حقوقی فکر نمی کند. خود شیرینی برای رئیس برایش اهمیتی ندارد. به تنها موضوعی که فکر می کند این است که بتواند برای بشر چیزی تولید کند که زیبا و دوست داشتنی باشد. یک تولید کننده آدم عجیبی نیست. یک آدم معمولی است که برای تولیدات ارزش زیادی قائل می باشد. بعضی از آدم ها در ذات شان چنین چیزی وجود دارد و بعضی ها ممکن است خودشان را تولید کننده به حساب نیاورند. (خودشان را دست کم بگیرند.) ولی شما می توانید تبدیل به یک تولید کننده بشوید و چیزهای فوق العاده ای ایجاد کنید. آن وقت است که از شغل تان لذت می برید و وقتی صبح از خواب بیدار می شوید کاملاً سر حال هستید و یک عالمه انرژی و انگیزه دارید و مردم هم این را در شما می بینند. در موقعیتی قرار می گیرید که ثروتمند می شوید.

حقیقت این است که شما نمی توانید با انجام کارهای معمولی ثروتمند شوید باید خیلی خوش شانس باشید تا این اتفاق بیفتد. این را بدانید که در دنیای فعلی با روش عادی کار کردن هیچ وقت نمی توانید ثروتمند شوید. باید کارتان جدا از بقیه کارها باشد مثلاً باید یک گاو صورتی تولید کنید. چیزی که وقتی مردم نگاه می کنند بگویند: «وای چه چیز فوق العاده ای.» باید فوق العاده باشید و چیزی که تولید می کنید هم باید فوق العاده باشد. پس یادتان باشد که اگر چیزی را تولید نمی کنید متعاقب آن هم ثروتمند نمی شوید.

دیدگاه های فکری تان را تغییر دهید.
مورد بعدی این است که شاید شما بیایید و به من بگویید که: «آره لئو، می خواهم تولید کننده باشم، این همان چیزی است که همیشه دنبالش بودم ولی در حال حاضر گیر افتادم و اصلاً امکانش نیست. خانواده ام، رفیقم، رئیسم، شرکتم و شرایط مالی ام، من را عقب نگه می دارند. مردم نمی بینند که من چه کاری را می توانم برایشان انجام بدهم. سرمایه کافی ندارم که کارم را راه بیندازم و اینقدر هم پول ندارم که سر کارم نروم و بنشینم و به هدفم فکر کنم یا دنبال یک کار جدید باشم. اصلاً این شرایط را ندارم.» مساله مهم اینجاست که الان می خواهم با شما در میان بگذارم که باید خیلی به آن توجه کنید. این فکر شما است که باعث می شود ثروتمند نشوید. این فکر شما است که باعث می شود دیگران را مسئول بدانید.

شما مسئولیت قبول نمی کنید و قسمت بد داستان اینجاست که تازه خودتان را قربانی هم نمی دانید. خودتان را در موقعیت قربانی قرار می دهید ولی خودتان را قربانی نمی دانید. تازه ممکن است من را هم سرزنش کنید که چرا دارم شما را قربانی فرض می کنم. به خودتان می گویید که مشکل اصلی من در زندگی کاملاً قابل لمس هست. پول ندارم. پدر و مادرم نمی گذارند. همسرم جلویم را می گیرد. رئیسم که یک آدم بی خود هست. اصلاً نمی تواند پتانسیل های من را ببیند. بعد هم تصور می کنید که همه این چیزهایی که گفتید و به آنها فکر کردید واقعیت دارد و فکر می کنید که من دارم اشتباه می کنم. در حالی که من اشتباه نمی کنم، شما هستید که دارید اشتباه می کنید. خودتان را در موقعیت یک قربانی قرار می دهید و اصلاً نمی دانید چه بلایی سر خود می آورید. شما یا باید قربانی باشید و تا آخر عمر همین نتایج الان تان را بگیرید و یا اینکه این ایده را در ذهن تان ایجاد کنید که خودتان ذهن تان را بسته اید و دارید زندگی تان را نابود می کنید. بنابراین سعی کنید در راه تغییر زندگی قدم بر دارید و در نهایت ثروتمند شوید. رئیس تان شما را عقب نگه نمی دارد. شما فکر می کنید که اینطور است. فکر شما، عقب نگه تان می دارد. والدین تان هم همین طور. این را بدانید، چیزهایی که فرض می کنید جلوی شما را گرفته اند، تنها در افکارتان هستند.

پول ندارم. خانواده ام و خیلی چیزها. می دانم چه می گویید و دقیقاً هم احساس تان را لمس می کنم. چون خود من هم در این احساسات و شرایط بودم. ولی همه این موارد، چیزهایی هستند که جلوی شما را برای موفقیت و ثروتمند شدن و میلیونر شدن می گیرند. در اصل به خاطر شرایط بیرونی که در اطراف تان ایجاد شده، شما تحت تاثیر قرار گرفته اید و کاری که الان انجام می دهید این است که دارید انتخاب هایتان را محدود می کنید؛ ذهن تان را بسته اید و فکر می کنید گیر افتاده اید. اما این موارد تنها در ذهن شما وجود دارند. می دانید مثل چی می ماند؟ مثل این است که ذهنیت شما در یک جعبه خیلی کوچک قرار گرفته و آن جعبه کوچولو، شما را همین جایی که هستید نگه می دارد. به نظرتان می آید که در این جعبه راحت هستید اما واقعاً سرخورده می شوید. کاری که باید انجام دهید این است که ایده هایتان را گسترش دهید و به خودتان بگویید که دیگر غر نمی زنم، دیگر انگشت اتهام به سمت دیگران دراز نمی کنم و خودم را مسئول زندگی می دانم. مسئول همه چیز و همه اتفاق ها، خودم هستم.

می دانید قسمت جالب کجاست؟ فوق العاده است وقتی اینها را قبول کنید. متوجه می شوید که قدرت تغییر دادن همه چیز را دارید. قبلاً این قدرت را باور نداشتید، چون در موقعیت قربانی قرار می گرفتید و طبیعی است که همیشه قربانی باقی می ماندید. همیشه فکر می کردید که خب زندگی من همین است. من قربانی هستم و نمی خواهم هیچ تلاشی بکنم و نمی خواهم زندگی ام را تغییر بدهم. ولی اگر مسئولیت را قبول کنید، درها به روی تان باز می شود. همه چیز برایتان امکان پذیر می شود و می بینید که چه کارهایی را می توانید انجام دهید.

شاید ندانید و نخواهید باور کنید، اما در گذشته شما از ظرفیت های خودتان می ترسیدید و علت اینکه هیچ وقت تلاش نمی کردید این ترس شما بوده و این ترس ظرفیت شما را گرفته و اجازه نمی دهد که کار کنید. خب خیلی عمیق شدیم برای اینکه نیاز داشتیم که ببینیم چطور می توانیم ثروتمند شویم.

به انتها ویدئو رسیدیم. به نظر من شما لایق تغییر دادن سرنوشت خودتان هستید. از شما می خواهم ذهن تان را تغییر بدهید و مسئولیت زندگی تان را قبول کنید. ایده ها را پیدا کنید و شغل خودتان را راه بیندازید. اینها چیزهایی است که من از شما می خواهم که روی خودتان انجام بدهید و تبدیل شوید به یک میلیونر خود ساخته. همان شکلی که خودتان دوست دارید و می پسندید.

بله؛ شما به پایان فیلم رسیدید و تمام شد. در صورتی که به فکر فرو رفته اید و ایده هایی در شما زنده شده است، بد نیست که وقت بگذارید و با مطالعه مقالات مرتبط دیگر در پورتال یو سی، دیدگاه های فکری خود را گسترش بدهید.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «چگونه می توانید ثروتمند بشوید؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا فیلم «چگونه می توانید یک ثروتمند بشوید؟» از Leo Gura به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا