چگونه باغ وحش درست شد؟

باغ وحش مکانی است که در آنجا حیوانات زنده در معرض تماشای مردم قرار می گیرند. ممکن است بپرسید که به چه علت حیوانات زننده را در باغ وحش نگهداری می کنند؟

مهم ترین دلیل این کار، علاقه ی انسان به زندگی حیوانات است. علاوه بر این، دانشمندان باید به جانوران مختلف دسترسی داشته باشند تا بتوانند درباره ی آنها به مطالعه بپردازند. زیرا با این گونه مطالعات و اینکه یک حیوان چگونه غذا می خورد یا رشد می کند، نه تنها چیزهایی را درباره ی زندگی آنها یاد می گیرند بلکه این معلومات برای شناختن زندگی خود انسان ها نیز بسیار به درد می خورد. خلاصه اینکه باغ وحش مانند مدرسه ای است که اطلاعاتی درباره ی زندگی حیوانات و هم درباره ی زندگی بشر به ما می آموزد.

شاید همین موضوع دلیل آن باشد که نخستین باغ وحش به نام «پارک هوش» خوانده می شد. این پارک در 1200 سال پیش از میلاد مسیح به دستور امپراطور چین بر پا شد و در آن انواع بسیاری از خرس ها، پرندگان و ماهی ها را گردآوری کرده بودند. این باغ وحش بسیار شبیه به باغ وحش های امروزی بود، به جز اینکه درب آن به روی عموم مردم بسته بود. از این باغ وحش فقط امپراطور چین و درباریان او به منظور تفریح و سرگرمی استفاده می کردند.

نخستین باغ وحش عمومی در پاریس و در سال 1793 میلادی افتتاح شد. نام این باغ وحش «باغ گیاهان» بود که در آن یک موزه، یک باغ گیاه شناسی و گروهی از جانوران گردآوری شده بودند. دومین باغ وحش بزرگ در «ریجنت پارک» در شهر لندن قرار داشت که در سال 1829 میلادی افتتاح گردید.

بعد از آن، باغ وحش برلین بود که از سال 1844 میلادی شروع به تاسیس آن کردند. این باغ وحش یکی از بهترین و جالب ترین باغ وحش های دنیا به شمار می رود.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله آموزشی «چگونه باغ وحش درست شد؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو چرا و چگونه، نوشته ی آرکادی لئوکوم و ترجمه سعید درودی از انتشارات بهزاد، منتشر شده در 1391 با شابک 8-57-5959-964 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا