چگونه باغ وحش درست شد؟

تبلیغات

باغ وحش مکانی است که در آنجا حیوانات زنده در معرض تماشای مردم قرار می گیرند. ممکن است بپرسید که به چه علت حیوانات زننده را در باغ وحش نگهداری می کنند؟

مهم ترین دلیل این کار، علاقه ی انسان به زندگی حیوانات است. علاوه بر این، دانشمندان باید به جانوران مختلف دسترسی داشته باشند تا بتوانند درباره ی آنها به مطالعه بپردازند. زیرا با این گونه مطالعات و اینکه یک حیوان چگونه غذا می خورد یا رشد می کند، نه تنها چیزهایی را درباره ی زندگی آنها یاد می گیرند بلکه این معلومات برای شناختن زندگی خود انسان ها نیز بسیار به درد می خورد. خلاصه اینکه باغ وحش مانند مدرسه ای است که اطلاعاتی درباره ی زندگی حیوانات و هم درباره ی زندگی بشر به ما می آموزد.

شاید همین موضوع دلیل آن باشد که نخستین باغ وحش به نام «پارک هوش» خوانده می شد. این پارک در ۱۲۰۰ سال پیش از میلاد مسیح به دستور امپراطور چین بر پا شد و در آن انواع بسیاری از خرس ها، پرندگان و ماهی ها را گردآوری کرده بودند. این باغ وحش بسیار شبیه به باغ وحش های امروزی بود، به جز اینکه درب آن به روی عموم مردم بسته بود. از این باغ وحش فقط امپراطور چین و درباریان او به منظور تفریح و سرگرمی استفاده می کردند.

نخستین باغ وحش عمومی در پاریس و در سال ۱۷۹۳ میلادی افتتاح شد. نام این باغ وحش «باغ گیاهان» بود که در آن یک موزه، یک باغ گیاه شناسی و گروهی از جانوران گردآوری شده بودند. دومین باغ وحش بزرگ در «ریجنت پارک» در شهر لندن قرار داشت که در سال ۱۸۲۹ میلادی افتتاح گردید.

تبلیغات

بعد از آن، باغ وحش برلین بود که از سال ۱۸۴۴ میلادی شروع به تاسیس آن کردند. این باغ وحش یکی از بهترین و جالب ترین باغ وحش های دنیا به شمار می رود.

برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.

مقاله آموزشی «چگونه باغ وحش درست شد؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو چرا و چگونه، نوشته ی آرکادی لئوکوم و ترجمه سعید درودی از انتشارات بهزاد، منتشر شده در ۱۳۹۱ با شابک ۸-۵۷-۵۹۵۹-۹۶۴ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا