حمام ماسه برای همستر

اگر همسترتان کمی ژولیده به نظر می رسد، خوب است به او این فرصت را بدهید که با حمام ماسه خودش را تمیز کند. حمام ماسه روشی است که همسترها با آن خودشان را در طبیعت تمیز می کنند. آنها مثل ما آدم ها از حمام با آب لذت نمی برند! آب و شستشو با مایعات خیلی از چربی های بخصوصی را که روی پوشش آنها است و برای سلامت شان ضروری است، از بین می برد. از بین رفتن این مواد ممکن است باعث شود حیوان شما مشکلات پوستی پیدا کند.

بهتر است همسترتان را با آب حمام نکنید؛ مگر اینکه چیز مضری روی پوستش ریخته باشد مانند غذای انسان که نمی تواند آن را هضم کند.

پیش از آنکه همسترتان را به حمام ماسه ببرید، ممکن است بخواهید بدانید چرا همسترتان کثیف شده است. آیا خودش را درست تمیز نمی کند؟ آیا پوستش گری گرفته؟ آیا موهایش دارد می ریزد؟ آیا جای کثیف بدنش، پشت و اطراف آلت تناسلی اش است؟ اگر هر یک از اینها را مشاهده کردید، ممکن است نیازش فقط حمام نباشد و ژولیدگی اش ریشه در نوعی بیماری داشته باشد.

مشکل کجاست؟

مدتی همسترتان را نگاه کنید تا ببینید آیا رفتارهای تمیزکاری طبیعی را انجام می دهد یا خیر:

  • اگر صورتش را با پنجه هایش تمیز نمی کند، ممکن است پایش آسیب دیده باشد که نیاز به توجه دارد.
  • اگر خودش را نمی لیسد یا حلقه می زند تا پاهای پشتش را تمیز کند، ممکن است دندان هایش زیادی بلند شده باشند.
  • اگر همسترتان به اندازه کافی خودش را تمیز می کند اما هنوز ژولیده به نظر می رسد، ممکن است مشکل پوستی داشته باشد.
  • موی کدر یا کچل شدن ممکن است به معنی این باشد که حیوان شما مشکلی مانند کک یا بیماری گری دارد.
  • اگر پشتش کثیف باشد نشانه ای از بیماری مهلکی است که به آن دم مرطوب می گویند.

ملاحظات حمام

شناسایی کنید که چه چیزی باعث شده حیوان شما نامرتب باشد. اگر نشانه نگران کننده ای بود، بهتر است همسترتان را پیش دامپزشک ببرید. اگر مطمئن هستید حیوان تان در سلامتی کامل به سر می برد، پیش بروید و برایش حمام ماسه آماده کنید.

ظرف کوچکی بیابید که همستر راحت داخل آن جا بگیرد و نصف آن را ماسه بریزید. ماسه مخصوص را می توانید از فروشگاه های وسائل حیوانات تهیه کنید ولی اگر پیدا نکردید ماسه خشک دریا هم خوب است. همسترتان را داخل ظرف بگذارید. ممکن است کمی داخل ماسه بلولد. بیشتر همسترها از چنین حمامی خوش شان می آید، ولی بعضی هم خوش شان نمی آید. بنابراین اگر همسترتان از آن خوشش نیامد، آمادگی داشته باشید.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «حمام ماسه برای همستر»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا