آیا ماهی ها حس بویایی دارند؟

ماهی ها همانند سایر جانوران حس بویایی دارند و دارای حفره بینی هستند. در واقع می توان گفت که حس بویایی، قوی ترین حس ماهی است.

ماهی دو جفت حفره بینی دارد. هر حفره بینی دارای دو منفذ است. یکی از منافذ در جلو و منفذ دیگر درست پشت آن قرار دارد. این دو منفذ توسط یک دریچه کوچک از هم جدا می شوند. البته محل قرار گرفتن و موقعیت حفرات بینی ممکن است در گونه های مختلف ماهی متفاوت باشد.

جریان آب از منفذ جلویی وارد بینی ماهی شده، از میان منفذ عقبی خارج می شود. به محض ورود آب به حفرات بینی، سلول های حسی تحریک می شوند و ماهی می تواند بو را احساس کند. حس بویایی اکثر ماهی ها بسیار قوی است. این ماهی ها می توانند ضعیف ترین بوها را نیز حس کنند.

ماهی ها نسبت به موادی که در آب حل می شوند، حساس هستند. آنها می توانند به کمک اندام های بویایی خود محل غذا را در آب بیابند. ماهی ها مسیرشان را نیز با استفاده از حس بویایی پیدا می کنند. ماهی می تواند به کمک حس بویایی خود آب دو نهر را از هم تشخیص دهد.

تبلیغات کتاب کدینگ تصویری ۱۱۰۰ واژه انگلیسی که باید دانست

آزمایش نشان داده است که ماهی آزاد زادگاه خود را با استفاده از حس بویایی بسیار قوی اش می یابد. در یک آزمایش تعداد زیادی از ماهی های آزاد را از نهر محل زندگی شان دور کردند. سوراخ بینی نیمی از این ماهی ها پوشانده شده بود. پس از مدتی، ماهی هایی که سوراخ بینی شان پوشانده شده بود، مسیرشان را گم کردند، ولی نیم دیگر که می توانستند از حس بویایی خود استفاده کنند، راه بازگشت به خانه را یافتند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «آیا ماهی ها حس بویایی دارند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

برچسب ها
نمایش بیشتر
تبلیغات میزبانی وب و ثبت دامنه - های یو کمپانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

دکمه بازگشت به بالا