منظور از هش های رمزنگاری چیست؟

هش کردن یا هشینگ به فرآیندی گفته می شود که در آن یک عملگر ریاضی به نام تابع هش (Hash Function)، داده های ورودی مانند حروف و اعداد و تصویر و… را به خروجی رمزگذاری شده تبدیل می کند. هش کردن در کامپیوتر و شبکه اینترنت کاربردهای زیادی دارد. بدون الگوریتم های هش، استفاده از اینترنت غیر ممکن می شد.

دسته ای از توابع هش به نام هش های رمزنگاری وجود دارند که در کاربردهای رمزنگاری و ارتباط امن استفاده می شوند. این توابع هر ورودی که بگیرند یک خروجی با طول مشخص به ما می دهند. به عنوان مثال اگر به الگوریتم هش SHA-256 ورودی سلام را بدهیم این خروجی را می گیریم:

bda1fa483453
36618741fd2c4bc02809eb
099c49a9b02fb505640
1ab6d4dc3e6

هر ورودی دیگری هم به آن بدهیم خروجی با همین طول به صورت رمزگذاری شده می گیریم. توابع هش یک طرفه هستند یعنی شما نمی توانید از جواب تابع به ورودی تابع برسید. به زبان فنی تر هیچ روش تحلیلی یا فرمولی وجود ندارد که شما بتوانید معکوس کار یک تابع هش را انجام دهید. در رمزارزها توان محاسباتی شبکه برای پیدا کردن جواب این هش ها مصرف می شود. درست است که گفتیم هیچ راهی برای پیدا کردن جواب آن وجود ندارد، جز بررسی کردن تمام حالت های ممکن!

در واقع کاری که در شبکه ای مثل بیت کوین انجام می شود بررسی همه جواب ها برای پیدا کردن جواب این هش است.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «منظور از هش های رمزنگاری چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا