همکلاسی سلام 6 خرداد ماه 1396

همکلاسی و همراه خوب یو سی؛ سلام

احتمالاً حکایت ماهی و تابه مادربزرگ را شنیده اید که می گوید:
خانمی ماهی طبخ می کرد. اما قبل از سرخ کردن ماهی داخل تابه، سر و دُم آن را می زد. وقتی دلیل این کار از او پرسیده شد، جواب داد که مادرش همیشه ماهی را به همین صورت سرخ می کرده است. به سراغ مادر رفته و علت را جویا شدند. مادر گفت که مادرش هم همیشه همین روش را برای سرخ کردن ماهی بکار می برده است. پیش مادربزرگ می روند و او توضیح می دهد که چون تابه اش کوچک بوده و ماهی درسته در آن جا نمی شده، سر و دُم ماهی را می زد!

آیا تابه مادر و دخترش هم کوچک بود و یا اینکه آنها با سوال نپرسیدن و جویا نشدن علت، تقلید نادرستی انجام می دادند؟

در سال 2015، آزمایشی انجام شده است که ابتدا فیلم آن را مشاهده و سپس توضیحات آن را در ادامه مطالعه نمایید.ویدئو فوق، انجام یک آزمایش در پوشش برنامه معاینه چشم است؛ که در مرحله اول آن، همه افراد حاضر در سالن انتظار به جزء خانم سویشرت بنفش، بازیگران این آزمایش هستند.

این بازیگران با هر صدای بوقی که شنیده می شود، بدون هیچ دلیلی می ایستند و سپس می نشینند.

خانم بنفش پوش این آزمایش، با رفتار عجیب حاضران در سالن مواجه می شود و از صدای بوق سوم تصمیم می گیرد که با آنها منطبق شود.

حتی در زمانی که دیگر فردی در سالن انتظار نیست و به جزء دوربین های مخفی، فردی در حال تماشای او نمی باشد، باز هم آن رفتار را تکرار می کند و به سایر مراجعه کنندگان بعدی نیز سرایت می دهد.

جونا برگر (Jonah Berger) از دانشگاه پنسیلوانیا، این رفتار و تصمیم گیری درونی را با یادگیری و انطباق اجتماعی توضیح می دهد.

به این ترتیب، یک رفتار بی دلیل ادامه می یابد و پس از مدتی به هنجار اجتماعی تبدیل می شود. چون مغز شما دستور می دهد که از رفتارهای محیط تبعیت کنید تا حذف نشوید.

رفتارهای خوب و بد اجتماعی، به همین شکل تقلید و تکثیر می شوند. بطوریکه پس از مدتی هیچ شخصی نمی داند این موضوع از کجا شروع شده است.

نمایش بیشتر

یک دیدگاه

  1. با سلام
    بسیار عالی لذت بردم،
    لطفا دکمه لایک رو به پست هاتون اضافه کنید تا از یه پست که خوشمون میاد لایک رو بکوبیم.
    موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا