روش تبدیل سال های شمسی، قمری و میلادی به همدیگر

تبلیغات

مهم ترین مبادی تاریخ مردم جهان عبارتند از:

۱) سال شمسی: که برابر است با ۳۶۵ روز و ۶ ساعت که زمان گردش کره زمین به دور خورشید است. بطوریکه معروف است سال شمسی (خورشیدی) مخصوص کلدانیان بوده که بعد از آنها، ایرانیان آن را معمول کردند. اعتقاد بر آن است که اولین ملتی که سال را شمسی و ماه را قمری کردند، کلدانیان بودند. سال شمسی به ماخذ طلوع و غروب آفتاب حساب می شد، اما سال قمری به ماخذ دور قمر از راس الحمل بود.

نکته: چون در سال شمسی در مدت ۳۶۵ روز و ۶ ساعت زمین یکبار به دور خورشید می گردد در هر چهار سال یک مرتبه سال را ۳۶۶ روز گفته و آن را سال کبیسه می نامند.

۲) سال قمری: که آن را ماه هلالی هم می گفتند، یعنی مدتی که قمر از هلال یک دور خود را در مدت ۲۹ روز و ۱۲ ساعت و ۴۳ دقیقه می پیماید. یک سال قمری ۳۵۴ روز است.

نکته: مبداء سال شمسی و سال قمری هجرت حضرت رسول اکرم (ص) از مکه به مدینه می باشد که این واقعه مهم را مبداء این دو تاریخ قرار داده اند.

تبلیغات

۳) سال میلادی: مبداء آن تاریخ تولد حضرت مسیح است، بدین معنا که ۵۰۰ سال پس از حضرت مسیح یعنی بعد از تولد مسیح کشیشی به نام دنیس کوچک سال مسیحی را برابر با سال شمسی آغاز کرد. ولادت مسیح، سه شنبه ۲۵ کانون اول برابر با سال ۳۱۱ تاریخ اسکندری واقع شده است.

راهنمایی: مبداء سال رومی یا اسکندری، روز دوشنبه سال ۳۱۲ قبل از میلاد یعنی ۱۲ سال شمسی و بعد از وفات اسکندر مقدونی است که مصادف با ابتدای سلطنت سلوکوس نیکاتور جانشین اسکندر است. بعضی می گویند چون علمای اسکندریه واضع آن بودند، لذا به این نام مشهور شد.

ماه های شمسی فارسی

ماه های میلادی

تبلیغات

ماه های قمری

نام

تعداد روزها

لقب

صور فلکی

نام

تعداد روزها

فروردین

۳۱ روز

چمن

حمل

ژانویه

۳۱ روز

محرم الحرام

اردیبهشت

۳۱ روز

گل آور

ثور

فوریه

۲۸ روز

صفر المظفر

خرداد

۳۱ روز

جان پرور

جوزا

مارس

۳۱ روز

ربیع الاول

تیر

۳۱ روز

گرماخیز

سرطان

آوریل

۳۰ روز

ربیع الثانی

مرداد

۳۱ روز

آتش بین

اسد

مه (می)

۳۱ روز

جمادی الاول

شهریور

۳۱ روز

جهان بخش

سنبله

ژوئن

۳۰ روز

جمادی الثانی

مهر

۳۰ روز

دژم خوی

میزان

ژوئیه (جولای)

۳۱ روز

رجب المرجب

آبان

۳۰ روز

باران ریز

عقرب

اوت (آگوست)

۳۱ روز

شعبان المبارک

آذر

۳۰ روز

اندوهگین

قوس

سپتامبر

۳۰ روز

رمضان المبارک

دی

۳۰ روز

ماده

جدی

اکتبر

۳۱ روز

شوال المعظم

بهمن

۳۰ روز

برف آور

دلو

نوامبر

۳۰ روز

ذیقعده الحرام

اسفند

۲۹ روز

مشکین فام

حوت

دسامبر

۳۱ روز

ذیحجه الحرام

روش تبدیل سال های شمسی و قمری به همدیگر

برای تبدیل سال شمسی به قمری آن را در عدد ۱۱ (اختلاف بین روزهای شمسی و قمری) ضرب کرده، حاصلضرب را به ۳۵۴ (تعداد روزهای سال قمری) تقسیم کنید. عدد حاصل را با سال شمسی جمع کنید، سال قمری بدست می آید. به عنوان مثال سال ۱۳۶۵ شمسی برابر است با ۱۴۰۷ قمری.

۱۳۶۵ × ۱۱ = ۱۵۰۱۵

۱۵۰۱۵ ÷ ۳۵۴ = ۴۲

۱۳۶۵ + ۴۲ = ۱۴۰۷

برای تبدیل سال قمری به شمسی آن را در عدد ۱۱ ضرب کرده، حاصلضرب را به ۳۶۵ (تعداد روزهای سال شمسی) تقسیم کنید. عدد حاصل را از سال قمری کم کنید، سال شمسی بدست می آید. به عنوان مثال سال ۱۴۴۱ قمری برابر است با ۱۳۹۸ شمسی.

۱۴۴۱ × ۱۱ = ۱۵۸۵۱

۱۵۸۵۱ ÷ ۳۶۵ = ۴۳

۱۴۴۱ – ۴۳ = ۱۳۹۸

روش تبدیل سال شمسی به میلادی

عدد ۶۲۱ را به سال شمسی بیفزایید، سال میلادی بدست می آید و از کم کردن ۶۲۱ از سال میلادی، سال شمسی بدست خواهد آمد.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «روش تبدیل سال های شمسی، قمری و میلادی به همدیگر»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب اطلاعات عمومی گنجینه های دانش، نوشته ی دکتر زین العابدین کاظمی و دکتر سیدمحمود اختریان و… از نشر محمد، منتشر شده در تیر ۱۳۸۸ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۳۶-۱۳۲-۷ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا